Datové sítě - Břetislav Bakala - skripta
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Druhým typem je token-průchod. Token řídí přístup do sítě procházením elektronického tokenu postupně ke každému hostiteli. Když hostitel příjme token, to znamená, že hostitel muže předat data k zaslání, pak se přesune token k dalšímu hostiteli a postup se pořád opakuje.
Schéma na obrázku 17 graficky zobrazuje mnoho topologií. Je zde hodně symbolů a síťových koncepcí, o kterých se budete také učit. Tato LAN je typická pro malý školní areál a znázorňuje co nejvíce zařízení, které budete studovat později.
Zařízení, jenž jsou připojeny k síťovému segmentu jsou nazvány jako hostitelé. Tito hostitelé jsou počítače -klienti, servery, tiskárny, skenery a mnoho dalších zařízení. Tyto zřízení poskytnou uživatelům připojení do sítě, kterou uživatelé sdílejí a mohou vytvářet a získávat informace.
Obrázek : Cvičná topologie
Síťový adaptér - NIC
Hostitelská zařízení nejsou součástí žádné vrstvy. Musí být připojena k síťovým médiím tím že jsou opatřena síťovými kartami „network interface card“(NIC) a další vrstvy hrají úlohu SW u hostitele. To znamená, že pracují se všemi 7 vrstvami OSI modelu a provádějí proces zapouzdření a rozbalení, aby bylo možné pracovat na síti, zasílat e-mail, tiskové výpisy z počítače, snímat obrázky, přistupovat do databází.
Nejsou standardizované symboly v síťovém průmyslu pro hostitele, většinou mají podobu skutečného zařízení.
Základní funkcí počítačů na LAN je, aby poskytovaly uživateli téměř bezlimitní soubor možností. Sdílet soubory, tiskárny a ostatní zařízení, spouštět webový prohlížeč, který vám dá téměř okamžitý přístup k informacím přicházejících z Word (světově) Wide (rozlehlé) Web(pavučiny) -WWW. Můžete poslat e-mail, editovat grafiku, ukládat informaci v databázích, hrát hry a komunikovat s dalšími počítači po celém světě. Seznam aplikací roste každým dnem.
Začneme síťovou kartou. Je to deska s plošnými spoji, která se zasune do rozšiřujícího slotu sběrnice základní desky počítače nebo periferních zařízení. Je také nazývána síťovým adaptérem. Na laptopech a noteboocích je její obvyklá velikost jako PCMCIA karta. Její funkcí je aby přizpůsobila hostitelské zařízení k sítovému médiu.
obrázek : Síťová karta NIC
NIC je zařízení vrstvy 1 a 2 a každá NIC všude v celém světě má jedinečný kód, nazývaný Media Access Control (MAC) adresa. Tato adresa se využívá k řízení přenosu dat na síti. O MAC adresách se budeme ještě učit později. Jak jméno naznačuje, NIC ovládá přístup hostitelů k mediu.
V některých případech typ konektoru na NIC neodpovídá druhu média, ke kterému se chcete připojit. Na některých NIC se můžete setkat s AUI (Attachment Unit Interface) konektorem a přitom se potřebujete připojit k UTP Cat5 Ethernet kabelu. K tomu je možno použít transceiver(kombinovaný přijímač a vysílač). Trasceiver převádí jeden druh signálu nebo konektoru na jiný (např. k propojení AUI rozhraní s RJ-45, nebo k přeměně elektrických signálů na optické signály) Jedná se o zařízení vrstvy 1, protože ta zpracovává bity na úrovni médií a ne nějaké adresové informace protokoly vyšší vrstvy.