Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Datové sítě - Břetislav Bakala - skripta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.79 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

NIC nemá žádný standardizovaný symbol. To znamená že když uvidíte síťové zařízení připojené k síťovému médiu, jsou tam přítomné nějaké druhy NIC nebo NIC podobné zařízení i když ho vlastně nevidíte.

  1. Schématické značky médií

Symboly pro média se mění. Například: Ethernet symbol je typicky rovná čára s svislými čárami; značka token-ring síě je kružnice s hostiteli připojenými k ní; a značka pro FDDI jsou dvě soustředné kružnice s připojenými zařízeními. Značka pro sériové spojení je zalomená červená čára. Uvedené značky jsou na obrázku 19.

Základními funkcemi médií je přenos a tok informací ve formě bitů a bajtů přes LAN. Kromě uvedených LAN médií existují média využívající atmosféru, nebo kosmický prostor.

Obrázek : Média

Můžete postavit počítačovou síť s mnoha různými typy médií. Každé médium má výhody a nevýhody, co je výhodou (cena u kategorie 5) může být nevýhodou pro jinou (cena optického vlákna). Některé z výhod a nevýhod jsou:

  • délka kabelu;

  • cena

  • snadná instalace;

  • celkový počet počítačů.

Koaxiální kabel, optické vlákno a dokonce volný prostor mohou přenášet síťové signály, nicméně základní médium, které si podrobně popíšeme, se nazývá nestíněná kroucená dvoulinka kategorie 5 (CAT 5 UTP).

Máme mnoho typů médií a každé má své výhody a nevýhody. Jednou z nevýhod druhu kabelu, který hlavně používáme (KAT 5 UTP), je maximální použitelná délka kabelu. Maximální délka kabelu pro UTP kabel v síti je 100 metrů. Když potřebujeme rozšířit síť za tuto hranici, musíme přidat zařízení do naší sítě. Tomu zařízení říkáme repeater (opakovač).

  1. Opakovač - Repeater

Termín repeater se objevil s prvními dny vizuální komunikace, když muž umístěný na kopci opakoval signál, který přijal od osoby na kopci vlevo a postupně předal signál osobě na kopci vpravo. Známe ho rovněž z telegrafu, telefonu, mikrovln a optické komunikace, prostě všude tam, kde se používají opakovače, aby zesílily své signály na velké vzdálenosti, nebo jiné signály potlačily.

Úkolem opakovače je obnova síťového signálu v bitové úrovni, aby byl umožněn přenos na větší vzdálenosti v mediu. Obecně je nutno dodržet pravidlo 5-4-3, když rozšiřujete LAN segmenty. Toto pravidlo stanoví, že můžeme propojit pět síťových segmentů, používat 4 opakovače, ale pouze 3 segmenty mohou obsahovat hostitele (počítače).

Opakovače jsou zařízení s jedním vstupní a jedním výstupním portem. Opakovače se řadí mezi zařízení první vrstvy OSI modelu, protože fungují pouze na bitové úrovni a neberou v úvahu žádnou další informaci. Značka pro opakovače není standardizovaná, budeme používat značku uvedenou na obrázku 20.

Obrázek : Značka opakovače

  1. Rozbočovač - HUB

Účelem hubu je obnova a nové nastavení síťových signálů. Pořizuje se na bitovou úroveň první vrstvy u připojení většího počtu uživatelů (např. 4, 8, nebo 24). Můžete namítnout, že tato definice je velice podobná pro opakovač a to je důvod, proč je také znám jako víceportový opakovač. Rozdíl je v počtu kabelů, jenž se připojují k zařízení. Huby použijeme pro vytvoření centrálního spojovacího bodu drátového média a k zvyšování spolehlivosti sítě. Spolehlivost sítě se zvyšuje tím, že selhání jednoho připojení nepoškodí celou síť. Huby jsou zařízení 1 vrstvy, protože pouze regenerují, rozbočují signál do všech svých portů.

Témata, do kterých materiál patří