Datové sítě - Břetislav Bakala - skripta
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Mosty zkoumají MAC adresy přicházejících rámců. Jestliže rámec je místní(lokální) (s MAC adresami na stejném síťovém segmentu jako vstupní port mostu), pak rámec není doručen přes most. Když rámec není lokální, pak je rámec dopraven do dalšího(nejbližšího) síťového segmentu.
Switch pro základní vysvětlení přirovnejme k hubu se samostatnými porty jenž pracují jako mosty. Switch převezme datové rámce, prohlédne MAC adresy a předá rámce (přepne je) do příslušného portu.
Hlavní zařízení jenž bude probíráno v síťové vrstvě je směrovač-router. Routery vlastně operují ve vrstvě 1 (bity na médiu v rozhraní routru), vrstvě 2 (rámce přepínané z jednoho rozhraní na druhé) a operace založené na informacích paketu -vrstva 3 - nalezení optimální cesty.
Průchod paketů přes router (výběr nejlepší cesty a efektivní přepínání do příslušného portu) zahrnuje použití síťových adres vrstvy 3. Po vybrání správného portu, router zapouzdřuje pakety do rámců a znovu zašle pakety k jeho příštímu cíli. Tento proces proběhne v každém routru na cestě od zdrojového hostitele k cílovému hostiteli.
Některá zařízení fungují ve všech sedmi vrstvách. Například počítač připojený do sítě je zařízení pracující na vrstvách 1-7. Jinými slovy provádí procesy, které mohou být přičleněny ke každé vrstvě OSI modelu (např. zapouzdření a rozbalení). Zařízení nazvané brána může být počítač, který převede informaci z jednoho protokolu na jiný (např. fax).
Konečně pojem cloud -mrak, který může obsahovat několik druhů médií, NICs, switche, mosty, routery a další síťové zařízení. Protože mrak není reálné samostatné zařízení, ale sada zařízení jenž pracují ve všech hladinách OSI modelu, je klasifikován jako zařízení vrstev 1-7.
Cesty paketů sítí
Sledujme na následujícím příkladu cestu dat vygenerovaných příkazem Ping. Příkaz Ping vyšle určité TCP/IP data k zařízení které specifikujeme v příkazu jeho IP adresou nebo jeho jménem, a když je volané zařízení nakonfigurováno správně, odpoví zpět. Když dostaneme odpověď nazpět, tak víme, že zařízení existuje a že je aktivní. Jestliže nemáme odezvu, můžeme předpokládat, že je problém někde mezi hostitelem a cílem.
Počítač klienta na obrázku 28 vyšle Ping příkazem paket Cisco.com serveru s IP adresou 198.150.11.163. Příkaz Ping je testovacím příkazem pro IP sítě. Ten se vyšle k vzdálenému hostiteli a žádá ho, aby poslal zpětnou odpověď. Když vzdálený hostitel odpoví, uživatel pozná že vzdálený hostitel existuje a je aktivní. Zatím neřešme technické části jak datové pakety najdou svou cestu.
Příkaz ping často používáme pro ověření správné funkce všech vrstev OSI modelu – nastavení všech zařízení a průchodnosti cesty.
Obrázek : Pohyb paketů v síti - 1