Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy – NIC, repeater, hub, bridge, switch, router, kabeláž, šířka pásma

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Otázka č. 6: Pojmy – NIC, repeater, hub, bridge, switch, router, kabeláž, šířka pásma.

Opakovače a rozbočovače

Opakovače ( repeaters ) a rozbočovače ( HUBs ) jsou prvky pracující na fyzické úrovni vrstvového modelu sítě. Jejich hlavním úkolem je obnova, ( regenerace ) signálu, tedy obnovení tvaru, časové polohy pulzů a doplnění bitové informace přidané na fyzické vrstvě

( synchronizační směsi ) tak, aby mohl být rámec správně přijat cílovou stanicí. Opakovač je zařízení se dvěma porty a rozbočovač je zařízení s mnoha porty. Signál přijatý na jednom portu je regenerován a odeslán na všechny ostatní porty ( nikoliv na port původní! ). Do přenosové cesty tak prvek vkládá určité, byť malé, zpoždění. Je-li síť citlivá na zpoždění, je počet opakovačů ( a tak i počet propojených segmentů v kaskádě ) omezen. Všechny části propojené pouze opakovači ( rozbočovači ) tvoří jeden fyzicky sdílený kanál ( jednu kolizní doménu u sítí Ethernet ). Všechny porty pracují se stejnou rychlostí. Pokud to síťová technologie dovoluje, lze tyto prvky řadit do kaskády ( pro propojení se použije buď překřížený kabel, nebo je vyhrazen speciální port s možností přepnout přijímací a vysílací

pár ), případně stohovat ( propojit krátkým rychlým spojem, takže se více rozbočovačů chová jako rozbočovač jediný ). Některé prvky tohoto typu umožňují propojit segmenty realizované odlišnými typy vedení, například koaxiální kabel a kabel UTP, tzn. Že se jednotlivé porty liší ve spodní podvrstvě fyzické vrstvy ( PMD – Physical Media Dependent ). Opakovače a rozbočovače se používají u LAN sítí v případě Ethernetu, neboť u kruhové topologie se regenerace signálu provádí v přijímací části jednotlivých stanic ( maximaálně, pokud by jednotlivé stanice byly od sebe dál, než stanovuje limit pro daný typ sítě ).Opakovače a rozbočovače jsou pro stanice i směrovače transparentní, tj., že nemají ani fyzickou a ani síťovou adresu ( neobsahují-li dohledový modul ) a stanice tudíž o jejich přítomnosti nic neví. Vyšší třídy rozbočovačů jsou vybaveny modulem pro dohled ( SNM modul ), případně možností rozpoznat a odpojit vadný port, či dokonce možností zálohovat port dalším portem, který se uvede v činnost až při selhání prvotního potru.

Vlastnosti rozbočovačů lze tedy shrnout:

  • operace na fyzické vrstvě

  • počet portů

  • přenosová rychlost

  • typy fyzických rozhraní ( koax, UTP, optika )

  • stohovatelnost, kaskádování

  • modul vzdálené správy

  • záložní napájecí zdroj

  • možnost zálohy portů

Mosty a přepínače

Mosty ( bridges ) a přepínače ( switches ) jsou spojovací prvky, které svoji činnost rozšiřují oproti opakovačům a rozbočovačům o linkovou vrstvu. Slouží k propojení / oddělení částí sítě mající vlastní přenosový kanál:

Témata, do kterých materiál patří