Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy – NIC, repeater, hub, bridge, switch, router, kabeláž, šířka pásma

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Z hlediska činnosti přepínačů rozlišujeme několik typů:

  1. Cut-through ( On the fly ) – přepínač načte cílovou fyzickou adresu a ihned zahájí vyhledávání cílového portu a posléze přepínání rámce. Jedná se o nejrychlejší způsob přepínání, který však skrývá dosti podstatnou nevýhodu, a to, že přepíná i neúplné a chybné rámce, které pak zbytečně zatěžují síť.

  2. S kontrolou minimální délky rámce – v síti Ethernet je specifikována minilmální délka rámce pro správnou funkčnost přístupové metody CSMA/CD ( např. 512 bitů ). Přepínač tedy nejprve čeká, než přijme tuto minimální délku rámce a pak teprve, je-li rámec delší, začne s přepínáním rámce. Tak zamezí přepínání fragmentů rámců, které byly poškozeny kolizemi.

  3. Store and Forward – celý rámec se nejprve načte do vyrovnávací paměti, pak se zkontroluje jeho bezchybnost a teprve, je-li v pořádku, dojde k jeho přepnutí. Tento režim je nejpomalejší, avšak zamezí předání jak neúplných, tak i chybných rámců.

Některé přepínače umožňují vyhodnocování kvality připojených spojů a četnosti kolizí a přepínání mezi režimy tak, aby efektivní prostupnost přepínače byla co nejlepší a siť se příliš nezatěžovala neúplnými či chybnými rámci.

Přepínače jsou vybaveny vyrovnávacími pamětmi pro vyrovnávání přenosových rychlostí jednotlivých portů a pro zvládání krátkodobého zahlcení. Při úplném zahlcení přijímacích vyrovnávacích pamětí by hrozilo, že další rámce určené k přepnutí budou ztraceny. Většina přepínačů však umí řídit provoz tak, aby k tomu nedošlo. Řeší se to vytvářením stavů kolize na zahlceném portu tak dlouho, dokud se přijímací paměti opět neuvolní.

Jde-li rozdělování a zmenšování kolizních domén tak daleko, že je na port přepínače sítě Ethernet připojena pouze jediná stanice, pak současné přepínače a síťové karty umožňují přejít od poloduplexního režimu s metodou CSMA/CD na plně duplexní provoz, což dále zvýší propustnost sítě. Tento režim však vyžaduje jiný způsob řešení problému zahlcení jedné z komunikujících stran, a to pomocí speciálních zprán XON/XOFF.

Přepínače lze propojovat do stromové struktury pomocí překříženého kabelu, speciálního portu s možností přepnutí vstupního a výstupního páru či pomocí automatického rozpoznání protějšího prvku a přepnutí úlohy párů v konektoru.

Most/přepínač je propojovací prvek, kde dochází ke zpoždění průchodu rámce, které je navíc silně ovlivněno provozem. Zavedení služeb v reálném čase ( telefonie, video, atd. ) vyžaduje implementaci podpory pro přednostní zpracování rámců těchto služeb. Toto opatření je představováno zavedením priorit podle normy IEEE 802.1p. Informace o prioritě jsou součástí značky ( Tag ) přidávané do rámce za účelem rozlišení sítí VLAN.

Témata, do kterých materiál patří