Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce-Dark web

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (281.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1. základní škola Říčany

Masarykovo náměstí 71

Jakub Maloveczki

Dark web

Předmět:

Zeměpis

Typ práce:

Seminární práce

Říčany, 2023

Úvod

Internet se stal nedílnou součástí našeho každodenního života a poskytuje nám mnoho výhod, jako jsou rychlá a snadná komunikace a přístup k nekonečnému množství informací. Nicméně, existuje také temná strana internetu, která se skládá z oblastí, které nejsou běžně přístupné běžným uživatelům. Tato část internetu je známa jako Dark web a stává se stále více problematickou oblastí v oblasti kybernetické bezpečnost.

Cílem této seminární práce je poskytnout ucelený pohled na Dark web a jeho důsledky pro současnou společnost. Tato práce poskytne základní informace o Dark webu a jak funguje. Dále se zaměří na nejvýznamnější aspekty Dark webu, jako jsou trhy s drogami a zbraněmi, především na tržiště Silk road a jejich dopady na společnost.

Seznam zkratek

TOR – The Onion Router

NRL – Naval Research Laboratory

CIA – Central Intelligence Agency

FBI – Federal Bureau of Investigations

DEA – Drug Enforcement Administration

IRS – International Revenue Service

CDC -Centers for Disease Control and Prevention

Obsah

Úvod 2

Seznam zkratek 2

Základní informace o Dark Webu 2

Vznik TORu 2

Deep web x Dark web 3

Tržiště Silk Road 3

Vznik 3

Dopadení 4

Dopad na společnost 5

Závěr 6

Reference 6

Základní informace o Dark webu

„Dark web neboli temný web je prakticky nejhlubší vrstva internetu. Tato část je umístěna na darknetech, což jsou překryvné sítě využívající internet. Jisté specifikum Dark webu je, že se na ně dá přistoupit pouze prostřednictvím speciálního softwaru, nejčastěji pomocí prohlížeče TOR.“ (Francesco, 2022) TOR funguje na principu decentralizované sítě a na principu onion routingu. Při onion routingu je spojení udržováno mezi více různými servery – spojení přeskakuje z jednoho serveru na druhý, a když dosáhne posledního serveru v tomto okruhu, je to server, který jsme chtěli kontaktovat. Ten zpracuje náš požadavek a doručí nám požadovanou webovou stránku pomocí stejné sítě uzlů – je tak šifrováno naše připojení a je těžší zjistit opravdovou IP adresu našeho počítače. (Nigam, 2023) (Reed, a další, 1998)

Vznik TORu

NRL potřebovala technologii na obousměrnou komunikaci, kde by nemohly být určeny zdroje ani destinace třetí stranou. Vytvořila technologii onion routingu, ale brzy si uvědomila limitaci. „Vláda Spojených států nemůže jednoduše spustit systém anonymity pro všechny a pak ho používat pouze sama. Protože pak by si lidé pokaždé, když by z něj přišlo nějaké spojení, řekli: "Aha, to je další agent CIA, který se dívá na moje webové stránky."“ (Dingledine, 2004) Museli tedy technologii vydat pro širokou veřejnost pod open-source licencí a stala se TOR.

Deep web x Dark web

Deep web a Dark web není totéž. Pojmem Deep web se označuje část internetu, která není dohledatelná internetovými vyhledávači. Obsahuje tedy nejen Dark web, ale i dalších až 95 % internetu – například cloudové uložiště, e-maily, patenty, ale i média dostupné pouze s předplatným (Netflix, HBO atd.). (Rafter, 2022)

Témata, do kterých materiál patří