Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy – NIC, repeater, hub, bridge, switch, router, kabeláž, šířka pásma

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Ethernet – oddělují / propojují tzv. kolizní domény

  • Token Ring – oddělují / propojují nezávislé kruhy

  • Frame Relay – přepínají rámce podle identifikátorů virtuálních okruhů ( DLCI – Data Link Connection Identifier )

  • ATM – přepínají buňky podle tzv. virtuálních kanálů ( VCI – Virtual Channel Identifier ) a virtuálních cest ( VPI – Virtual Path Identifier ), implementují třídy QoS

Vlastnosti přepínačů

Jejich hlavní funkcí je přepínaní rámců na základě informací uložených v přepínací tabulce, která obsahuje vazbu mezi hardwarovou ( fyzickou, MAC ) adresou a odpovídajícím portem, kam je stanice buď přímo, nebo přes opakovač(-e) či přes další přepínač(-e) připojena. Budování tabulky je automatický proces, tedy bez zásahu člověka. Přepínač ( most ) si

z příchozích rámců čte nejenom cílovou fyzickou adresu určující, kam se bude rámec přepínat, ale také zdrojovou adresu, a tu si spolu s číslem portu zaznamená do tabulky (pokud již tento záznam v tabulce není z dřívější doby). Přijde-li pak rámec na tuto adresu, přepínač záznam vyhledá a přepojí rámec na příslušný port. Most je prvek se dvěma porty ( byl používán dříve pro připojení segmentů k páteřní síti ), přepínač je mnohaportový prvek.

Požadavkem pro správnou funkci sítě s přepínači je stromová struktura sítě uzlů ( v případě sítě Ethernet ) či stromová struktura kruhů ( v případě sítě Token Ring ). Pokud by to nebylo dodrženo, došlo by ke zhroucení sítě („frame storming“). Pro zvýšení bezpečnosti se však záložní cesty budují, které je však za normální činnosti zapotřebí vypnout. O to se stará protokol označovaný jako STP ( Spannig Tree Protocol – součást specifikace IEEE 802.1d )

Řešící problematiku stromové struktury pomocí algoritmu STA ( Spannig Tree Algorithm ).

Mosty si pravidelně ( každé 1 – 4 sekundy ) vyměňují zprávy ( BPDU – Bridge Protocol Data Unit ) o konfiguraci. V případě výpadku aktivního spoje algoritmus do určité doby ( řádově jednotky až desítky sekund ) zajistí obnovení konektivity stromu aktivací náhradního spoje. Výhodnou vlastností mostů a přepínačů je možnost propojení segmentů pracujících s různou přenosovou rychlostí, případně možnost několika rychlostí na jednom portu ( u sítě Ethernet např. 10/100/1000 Mb/s ) a jejich automatické rozpoznání. Přepínač je za tímto účelem a pro vyrovnání krátkodobých špiček v zatížení vybaven vyrovnávacími pamětmi.

Mosty dělíme do dvou typů:

  1. lokální – propojují dva segmenty sítí LAN nacházející se v jedné lokalitě

  2. vzdálené – propojují vzdálené segmenty LAN přes transportní síť pevným či komutovaným spojem ( např. ISDN ). Především komutované propojení pomocí mostů je však nevýhodné, protože mosty nefiltrují všesměrové rámce a tudíž je často spojení udržováno ( a placeno ) zbytečně jen kvůli přenosu mnohdy nepotřebných dat.

Témata, do kterých materiál patří