Seminární práce z VYT - MS Excel kalkulačka
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
František Klimeš, B2S
2004-2005
Seminární práce z VYT
Kalkulačka
Zadání:
Vytvořte pomocí programu MS Excel kalkulačku, aby se dala použít k dalšímu počítání a aby nebylo moc pracné s nastavováním atd. A proto musí být ovládání kalkulačky jednoduché a přitom praktické se základním designem…
Podrobné zadání:
Sestrojte v Microsoft Excel nejméně 5-ti místnou kalkulačku, která bude počítat s desetinnými čísly, dále pak základní operace (sčítání, odčítání, násobení, dělení). Potom musí obsahovat mocninu, odmocninu, n mocninu, n odmocninu, +/-, funkce sin, cos, tg, cotg, log, sin-1, cos-1, tg-1. Také bude obsahovat převody mezi jednotlivými číselnými soustavami mezi binární, desítkovou, oktalovou a hexadecimální. Operace proběhne až po stisknutí “rovná se“. Bude ukazována hodnota PI z minimálně 6 desetinnými čísly. Dále kalkulačka bude mít ukládání do paměti, vyvolání z paměti, mazání paměti. Bude obsahovat indikátor ukládaní do paměti, když bude hodnota v paměti, tak se ukáže indikátor M. V nastavení se bude moct měnit barva displeje. Dále bude tlačítko na přepínání zobrazení vědecké kalkulačky a standardní kalkulačky. Tlačítko se bude přepisovat po přepnutí do druhého módu, tlačítko vždy bude mít nápis druhého přepnutí než ve kterém se nacházíte.
Standardní kalkulačka obsahuje: klávesnici s čísly, operace jako sčítání, odčítání, násobení, dělení, mocnina, odmocnina, n-tá mocnina, n-tá odmocnina, desetinnou čárku, změna znaménka, tlačítko rovná se, hodnota PI a smazání displeje.
Vědecká kalkulačka obsahuje: funkce jako tangens, kotangens, sinus, cosinus, logaritmus tg-1, sin-1, cos-1 , převody mezi soustavami binární, hexadecimální, oktalovou a desítkovou. Pracuje s pamětí s funkcemi (M+, MR, MS, MC).
Řešení:
Začínáme a rozvržení:
Kalkulačku budeme tvořit na listě jedna pod názvem listu „Kalkulačka“, nastavení kalkulačky umístíme na list dva pod názvem listu „Nastavení“. Ostatní listy můžete použít na pomocné výpočty a ostatní připomínky popřípadě na ostatní použití. Bude potřeba začít si připravit butony na jednotlivá tlačítka kalkulačka. Tlačítka vytvoříme pomocí panelu nástrojů – Formuláře, který si následně vyvoláme pomocí rolovacího menu: Zobrazit Panely nástrojů Formuláře. Tlačítka uspořádáme tak, aby se jednotlivá tlačítka dotýkala, aby tlačítka měla stejnou velikost a stejné písmo popisku. Dále kalkulačku rozdělíme na dvě části. V levé části bude kalkulačka standardní s lehkými početními operacemi. V pravé části bude kalkulačka vědecká s ostatními funkcemi. Tyto obě dvě části budou od sebe vzdáleny alespoň 30 pixelů. Displej bude umístěn nad kalkulačkou s mezerou pro indikátor paměti. Displej bude umístěn v buňce E6 na listě jedna. Nad standardní kalkulačkou bude název prográmku Kalkulačka. Pod tímto názvem budou vedle sebe tlačítka na přepínání mezi standardní a vědeckou kalkulačkou, nastavení, tlačítko na ukázání tvořitele. Takto navržená kalkulačka by měla zpřehlednit práci s ní. Nyní začneme se samotným programováním kalkulačky.