Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obsah skříně počítače

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.22 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozdělení sběrnic:

Lokální sběrnice je připojena přímo na procesor a spojuje jej s ostatními obvody na základní desce. Systémová sběrnice spojuje procesor se sběrnicovými sloty, které známe v podobě slotů (zástrček) pro zasunutí karet (zvuková karta, modemová karta atd.).

Video SBĚRNICE: http://www.youtube.com/watch?v=C5WCKit3oK0

Procesor - CPU

Procesor je jedna z nejdůležitějších součástek počítače, často označován jako mozek počítače, který zpracovává všechny příkazy. Dokáže velice rychle počítat, vykoná i miliardu příkazů nebo početních úkonů za každou sekundu.

Procesor je součástka velká jen několik cm2. Na této ploše nese neobyčejně miniaturní integrovaný obvod.

Pokud by byl procesor postaven z běžně velkých elektrotechnických součástek, zabral by svou velikostí několik místností a kvůli velkým vzdálenostem by nebyl tak rychlý.

Rychlost procesoru podstatně ovlivňuje rychlost celého počítače. Skutečná rychlost počítače je ovlivněna ještě dalšími parametry, například velikostí paměti RAM, základní deskou, přístupovou dobou k harddisku apod.

Důležitým parametrem procesoru je tzv. taktovací frekvence. Čím je vyšší, tím je procesor rychlejší. Takt se udává v jednotkách gigahertz GHz (např. 3 GHz). Pokud má procesor taktovací frekvenci například 3 GHz, znamená to, že zvládne zpracovat zhruba 3 000 000 000 instrukcí za sekundu.

Umístění a chlazení procesorů

Procesor se vkládá přímo do základní desky do speciálního konektoru, nazývaného socket. Každá základní deska obsahuje určitý typ socketu. Není teda možné vložit zcela libovolný procesor do libovolné desky.

Současné procesory jsou tak výkonné, že vyvíjejí nadměrné množství tepla, které je bezpodmínečně nutné odvádět. Pokud by teplo odváděno nebylo, procesor by se přehřál (v krajním případě uvnitř shořel) a nepracoval.

V současné době se používají dva typy chlazení – pasivní a aktivní:

Pasivní chlazení spočívá v tom, že na plášť procesoru je z vnější části připevněn železný žebrovaný chladič, jenž prostou tepelnou výměnou odvádí teplo z procesoru do okolí skříně počítače.

Aktivní chlazení spočívá v tom, že na pasivní chladič je navíc namontován malý ventilátor. Vzduch proudící z ventilátorku ochlazuje žebra pasivního chladiče. Tento způsob chlazení procesoru je dnes nejosvědčenější a nejpoužívanější.

Video PROCESOR: http://www.youtube.com/watch?v=6g2HQJ7Kjnw

Operační paměť – RAM (Random Access Memory)

V operační paměti procesor pracuje. Vše, co právě zpracováváme a vidíme v okně spuštěného programu, se nachází v paměti. Proto se jí říká operační paměť, protože v ní procesor vykonává všechny operace.

Paměť je proudově závislá její obsah se po vypnutí počítače nebo po restartu vymaže!

Paměti RAM jsou vyráběny v několika typech tzv. paměťových modulů (jedná se o ploché destičky). V současnosti se používají především paměťové moduly DDR 2 a DDR 3 (hlavní rozdíl je v rychlosti paměti, která je u DDR 3 vyšší). Operační paměti do notebooku nesou označení SODIMM.

Témata, do kterých materiál patří