Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Počítačové sítě

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (109.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Síťové operační systémy

Pro připojení počítače do sítě je nutností síťová podpora operačního systému. Nejnovější OS jako je Unix, Windows, OS/2 obsahují implementovanou síťovou podporu. OS podporující síť musí obsahovat administraci přidělování uživatelských práv, sdílení prostředků (diskových polí, tiskáren) a další prvky týkající se nastavení, auditace, zpracování procesů atd.

Mezi nejpouživanější patří OS od firmy Novell - NetWare, Windows NT od Microsoftu, nejspolehlivějším ze všech je Unix (pouze server - více procesorů) a jeho volně šířitelná verze pro PC - Linux. OS/2 Warp Server od firmy IBM.

Druhy sítí

  1. Terminálové - v součastnosti asi 40 %. Veškeré programy běží v paměti střediskového počítače. Unix a jeho terminály Winterm a WinFrame (rozšířený Windows NT).

  2. LokálníKaždý počítač může pracovat samostatně. Programy se načítají do RAM stanice. Pod operačním systémem NOVELL nelze spouštět programy.

  3. Veřejné sítě; pro přenos dat mezi vzdálenými účastníky se používá

    1. telefonní sítě, které svými parametry přestávají být dostačující a

    2. datové sítě na kterých se přenos řídí mezinárodními standardy X.25, Frame Relay a dále integrovaná síť ISDN.

Rozdělení sítí podle dosahu a rozlohy

  • Sít LAN (Local Area Network) - lokální počítačová síť. Většinou síť malé organizece, jedné budovy apd. Řádově desítky pracovních stanic. Do kategorie LAN-sítí řadíme Peer-to-Peer.

  • Síť WAN (Wide Area Network) - globální počítačová síť. Spojení přes uzly na velké vzdálenosti, je tvožena obvykle několika sítěmi LAN.

  • Síť MAN (Metropolitan Area Network) - vytváří síť v rámci města (desítky km). Rozvod světlovodnými kabely, (alespoň páteř-Backbone); rychlost 100 MB/s.

  • ATM - technologie nahradí klasické LAN i WAN. Propojení stávajících sítí s ATM se provádí přes bridge nebo router, které jsou na stávající síť připojeni optickým kabelem, schopným zásobit ATM s rychlostí 155 MB/s. Každý účastník dostane přidělené pásmo na pevné lince, odpovídající potřebné kapacitě účastníka - Switched Virtual Circuits (SVC), tj. pomocí spínaných virtuálních okruhů, které spínají šířku pásma a tedy i rychlost přenosu. Tak na jedné lince může komunikovat až 1000 účastníků. Protokol ATM pracuje s 53 bytovým balíkem.

  • Virtuální sítě jsou tvořeny seskupováním ze skutečných sítí podle

    • portů - režie správy je nízká, ale je i nízká bezpečnost,

    • MAC adres. Na jednom portu mohu být členové více VLAN (virtual. Lan),

    • IP adres - vyžaduje intra routing. Bezpečnost velmi malá a funkce přepínačů VLAN je degenerovaná.

Každá z typu sítí používá své protokoly, tj. pravidla pro zpracování a přenášení dat.

  • Internetworks - rozsáhlé soustavy sítí jako je Internet.

Koncepce sítě

  • Peer-to-Peer - obvykle neobsahuje žádný server, jedná se o zapojení . Z každého počítače sítě lze nahlédnout na disk ostatních uživatelů (v rámci přístupových práv).

  • Klient-server - obsahuje server tzn. počítač, který kontroluje běh sítě (řídící počítač). Na serveru je nainstalován síťový operační systém, který obsahuje síťové funkce, kterými se nastavuje správa uživatelů - přístuová práva na disky jednotlivých stanic apd.

Témata, do kterých materiál patří