Síťové operační systémy a SNMP
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
+ : propustnost, stabilita, dobrá správa, řada navazujících produktů
- : netriviální instalace, nutný správce sítě, cena
SNMP protokol a jeho využití
Protokol SNMP (Simple Network Management Protocol) slouží k výměně informací, které se člení na jednotlivé proměnné a jež jsou uspořádány do hierarchického stromu, tzv. MIB (Management Information Base), podobně jako např. adresářová struktura souborů na disku. Slouží ke komunikaci mezi managery a agenty na řízených uzlech sítě. Možnosti jeho využití jsou ale podstatně větší, a tak stále častěji proniká i do průmyslové automatizace a měřicí techniky.
Protokol SNMP je asynchronní, transakčně orientovaný protokol založený na modelu klient/server. Strana, která posílá požadavky (snmp klient), může být např. jednoduchý snmp browser či složitý NMS (Network Management Systém), na straně zařízení je snmp agent (snmp server), který na požadavky odpovídá. Výjimku tvoří tzv. trapy, které agenti vysílají asynchronně při výskytu jednotlivých události (výpadek proudu, větráku, překročení mezních údajů, objevení nového zařízení). Samozřejmě je nutné předem definovat adresu, kam se informace posílá. Pro přenos dat se používá protokol UDP, přičemž je definováno přesně místo, kam se mohou připojovat uživatelské aplikace jednotlivých firem, které spravuje organizace IANA (Internet Assigned Numbers Authority - doslova: Internetová autorita pro přidělování čísel).
Popis protokolu SNMP
Hlavní výhodou např. proti http protokolu je schopnost agenta vyslat asynchronně informaci o vzniklé události. V protokolu TCP/IP se využívá transportní služba bez spojení - protokol UDP. Pro komunikaci se využívá port 161, trap je odesílán na port 162.
SNMP ve verzích 1 a 2 používá následující příkazy:
get-request -získání informace z MIB;
get-next-request - umožňuje managerovi získat informace o objektech v MIB bez znalosti jejich přesných jmen, umožňuje postupné procházení celým hierarchickým stromem;
set-request - změna hodnoty proměnné agenta;
trap - jediný typ příkazu vysílaný bez předchozího vyžádání, agent jej zasílá managerovi jako reakci na specifikovanou událost, zpráva zůstává nepotvrzená, proto agent nemá jistotu, zda byla doručena;
get-response - agent vykoná tuto operaci jako reakci na předchozí příkazy - je to vlastně odpověď agenta managerovi. Odpověď obsahuje i dotaz, protože protokol nezajišťuje souvislost mezi dotazem a odpovědí.
get-bulk - operace, která je součástí SNMP v.2. Umožňuje vyžádat si k přečtení celou skupinu informací z MIB, čímž se mnohdy urychluje komunikace.
inform - umožňuje komunikaci dvou managerů mezi sebou
Díky podpoře SNMP není problém realizovat systém pro sběr informací z agentů, kteří SNMP podporují, a sestavit tak konkrétní aplikaci, která se bude chovat podle našich požadavků. Následně pak lze realizovat skutečně velmi jednoduše systém, který bude příslušná data zpřístupňovat na WWW stránkách. Navíc získáme možnost testování a monitorování řízeného systému třetí stranou.