Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Transportní vrstva

RTF
Stáhnout kompletní materiál zdarma (6.26 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.

URG – TCP segment nese naléhavá data.

ACK – TCP segment má platné pole „Pořadové číslo přijatého bajtu” (nastaven ve všech segmentech kromě prvního segmentu, kterým klient navazuje spojení).

PSH – Zpravidla se používá k signalizaci, že TCP segment nese aplikační data, příjemce má tato data předávat aplikaci. Použití tohoto příznaku není ustáleno.

RST – Odmítnutí TCP spojení.

SYN – Odesílatel začíná s novou sekvencí číslování, tj. TCP segment nese pořadové číslo prvního odesílaného bajtu (ISN).

FIN – odesílatel ukončil odesílání dat. Pokud bychom použili přirovnání k práci se souborem,

pak příznak FIN odpovídá konci souboru (EOF). Přijetí TCP segmentu s příznakem FIN neznamená, že v opačném směru není dále možný přenos dat. Jelikož protokol TCP vytváří plně duplexní spojení, tak příznak FIN způsobí jen uzavření přenosu dat v jednom směru. V tomto směru už dále nebudou odesílány TCP segmenty obsahující příznak PSH (nepočítaje v to případné opakování přenosu).

Kontrolní součet IP-záhlaví se počítá pouze ze samotného IP-záhlaví. Z hlediska zabezpečení integrity přenášených dat je důležitý kontrolní součet v záhlaví TCP-segmentu počítaný i z přenášených dat.Tento kontrolní součet se počítá nejen ze samotného TCP segmentu, ale i z některých položek IP-záhlaví. Kontrolní součet vyžaduje sudý počet bajtů, proto v případě lichého počtu se data fiktivně doplní jedním bajtem na konci.Kontrolní součet se počítá z polí znázorněných na obrázku. Tato struktura slouží pouze pro výpočet kontrolního součtu – v každém případě se žádná takováto struktura nepřenáší Internetem! Někdy se tato struktura označuje jako pseudozáhlaví.

Volitelné položky TCP záhlaví

Povinné položky TCP záhlaví tvoří 20 B. Za povinnými položkami následují volitelné položky.

Volitelná položka se skládá z typu volitelné položky, délky volitelné položky a hodnoty. Délka TCP záhlaví musí být dělitelná čtyřmi. V případě, že délka záhlaví by nebyla dělitelná čtyřmi, pak se záhlaví doplňuje prázdnou volitelnou položkou – NOP.

Jelikož pole délka záhlaví je pouze 4 bity dlouhé, tak toto pole může nabývat maximálně hodnoty 11112 = 1510. Délka záhlaví se udává v násobcích čtyř, tudíž záhlaví může být dlouhé maximálně 15x4=60 bajtů. Povinné položky zaberou 20 bajtů, takže na volitelné zbývá nejvýše 40 bajtů.

Pokud bychom na linkové vrstvě použili Ethernet ISO 8802-3, pak bychom museli ještě odečíst další 3 bajty na záhlaví dle ISO 8802-2 a dalších 5 bajtů na záhlaví protokolu SNAP, takže bychom mohli nabízet pouze MSS=1452.

První tři segmenty přitom žádna data nenesou.  Segment  obsahuje pouze čtyři bajty dlouhou

volitelnou položku TCP záhlaví specifikující maximální délku přijímaných segmentů <mss 1460>.

Témata, do kterých materiál patří