6. Máj Karel Hynek Mácha
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Victor Hugo, francie
Chrám Matky Boží v Paříži – román, osudový příběh vztahu ohyzdného Quasimoda, krásné Esmeraldy a pokryteckého kněze Frolla; sugestivně zachycuje život ve Francii v 15. století, kněz Frolllo vychovává ve věži sirotka který je fyzicky škaredý, ale duševně krásný, zachrání Esmeraldu před šibenicí, Esmeralda je nakonec zastřelená a po dlouhé době se nachází tělo Quasimoda v její hrobce.
Ubožáci (Bídnici)
Alexandr Sergejevič Puškin, rusko
Evžen Oněgin
Rozbor díla: Máj
Literární druh: lyrickoepický
Literární žánr: básnická skladba
Téma: vina a smrt, láska, Země, čas
Časoprostor: příběh Viléma a Jarmily se odehrává v blíže neurčené době (průběh 2 dnů), s odstupem 7 let přichází poutník, blíže neurčená krajina (jezero, skála, les) a žalář ve věži, kde Vilém čeká na popravu
ve „Výkladu Máje“ autor děj situoval k městu Hiršberg (dnešní Doksy u Máchova jezera)
Postavy:
Vilém: loupežník, v dětství zavržen otcem, vrah svého soka
Jarmila: Vilémova milá
Vilémův otec: Jarmilin svůdce, zabit Vilémem, v díle nevystupuje
poutník Hynek: lyrický subjekt = vypravěč v lyrice
duchové a loupežníci (intermezza)
Kompozice máje
4 zpěvy, 2 intermezza (po 2. a 3. zpěvu)
Děj:
1. Zpěv
Báseň začíná oslavou máje, popisem krásné, májové přírody. Jarmila čeká na svého milého u břehu jezera. Místo něj však připlouvá jeho přítel se zprávou, že Vilém má být druhého dne popraven za vraždu Jarmiliny svůdce. Jarmila skočí do Jezera a utopí se.
2. Zpěv
Vilém ve vězení přemýšlí, přesvědčuje se, že není vinen. Dozvídá se, že zabil svého otce, který ho kdysi vyhodil z domu a kvůli němu se stal vůdcem loupežníků. Počítá padající kapky, jakoby měřil čas.
I. Intermezzo
Na popravišti čeká sbor duchů na Viléma.
3. Zpěv
Vilém se loučí s přírodou, kterou už nikdy neuvidí. Obává se, co bude po smrti. (Už nic.) Davy lidí vybíhají na louku, aby si ho prohlédli. Vilém je popraven a jeho tělo je vpleteno do kola.
II. Intermezzo
Vilémovo spolu-loupežníci sedí kolem ohně, mlčí. Jsou nešťastní ze ztráty svého vůdce.
4. Zpěv
Do vesnice se vrací sám autor po sedmi letech poslední den v roce. V hospodě se dovídá příběh Viléma Jarmily. Opět se vrací prvního máje ke kolu. Děj končí ztotožněním se Máchy s dějem (er-forma => ich-forma) zvoláním „Hynku! Viléme! Jarmilo!“.
1. zpěv: oslava přírody
2. zpěv: marnost lidské existence
3. zpěv: motiv lásky k vlasti
O čem je Máj?
oslavuje přírodu, oslavuje vlast
hl. téma Máje: SMRT, konečnost lidského jednání
LÁSKA je dalším tématem (romantismus – kontrasty; láska x smrt)
Máj byl odmítnut kritikou, protože byl pesimistický a nebyl dostatečně nacionální (v době vrcholné fáze národního obrození se po autorech chtělo, aby psali vlasteneckou a optimistickou tvorbu
Mácha tematizuje postavy z okraje společnosti (odsouzenci, cikáni, katové…)