Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Alberto Moravia Horalka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.01 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Horalka

Alberto Moravia:

- 28.11.1907 – 26.9.1990

- vlastním jménem – Alberto Pincherle
- italský spisovatel, esejista, novinář a kritik
- představitel italského neorealismu ovlivněný surrealismem a Freudovou psychoanalýzou
- otevřeně kritizoval fašistickou cenzuru, nesouhlasil s tehdejším systémem
- jeho díla byla během války zakázaná
- později – člen komunistické strany
- díla: Horalka, Římalka, Lhostejní, Nuda, Ráj, Já a on, Muž, který se dívá apod…

Motiv:

- život uprchlíka z vesnice před válkou

- drsnost života, důsledky války

- odsouzení války ničící životy a výsledky práce

- hlavní myšlenka – jednoznačné odsouzení války, která ničí životy a mění lidi k nepoznání, dělají věci, která by za normální situace neudělali

Prostředí:

-v letech 1943 – 1944, Itálie, hlavně v horách a na venkově, Řím – odkud Cesira s dcerou utíkají

Postavy:

Cesira – vdova, temperamentní, statečná, hrdá, drsná, cílevědomá, majetná žena

Rosetta – dcera, vychovaná v klášteře, nevinná, trochu naivní, po znásilnění se stane děvkou, odcizí se od matky, ale nakonec se znovu sblíží

Michel - velice vzdělaný, přítel Cesiry a Rosetty, odvlečen Němci a zastřelen

Jazyk:

- protiválečný román, prvky neorealismu

- ich-forma – vypráví Cesira

- vyprávění, popis

- spisovná i hovorová čeština, citově zabarvené výrazy

- monology, dialogy, přímá i nepřímá řeč

- kontrast, protiklady (Rosetta je zamilovaná do Michela, ale ten je zamilovaný do její matky)

- jednoduché věty i složitá souvětí

-metafory – vypadala jako jediná obrovská ložnice, celá zastavěná lůžky a pelíšky, jeden vedle druhého jak ve špitále nebo v kasárenské světnici. Smrdělo to tam jako v chorobinci nebo v chudobinci….

Kompozice:

- chronologické řazení děje

- přehledné, řazené do 11 kapitol

Děj:

Cesira po stavbě přišla do Říma a ujala se krámku manžela. Ten pak umírá a ona se stará o krámek a dceru sama. V době války si lidé dělají zásoby a ona vyprodá vše, má hodně peněz. Chce s dceru utéct na nějaký čas k rodičům na venkov, ale dostane se do hor. Rosetta je znásilněná Marokánci. Cesira poznává rozdíly v chování své dcery, z nevinného, dokonalého, zbožného „anděla“ na tvrdou ženu bez morálních zábran. Po osvobození Říma se vrací opět domů. Po cestě si uvědomí co z nich válka udělala. Z ní zlodějku a z její dcery prostitutku. Uvažuje nad pojmy jako je čest, morálka, soucit a přátelství. Náhle začne Rosetta zpívat a plakat a Cesira poznává, že, že její „malá Rosetta“ úplně nezmizela.

Ukázka:

„Když ode mne Tommasino slyšel, že mám sto tisíc lir, vykulil oči a zůstal na chvilku tak, zuby zakousnuté do pomeranče, ze kterého okusoval slupku. Pak zahodil pomeranč a utíkal za mnou. Balancovala jsem kufr na hlavě, a tak jsem se po něm nemohla otočit, ale slyšela jsem ten jeho chraplavý udýchaný hlas, jak prosí: "Ale počkej chviličku, sakra, co tě bere, počkej, promluvíme si, proberme to. "Zkrátka, nakonec mě zadržel a po nějakým tom handrkování jsem souhlasila, že se vrátíme a zajdeme s ním do domku. Odvedl nás do bílého prázdného pokojíku v přízemí, ve kterém nebylo nic než drátěnka z postele s matrací a rozesílané peřiny. Sedli jsme si všichni tři na drátěnku a on povídá, skoro laskavým tónem: "No, tak teď si uděláme seznam, jaký zásoby potřebuješ. Ovšem, nic ti neslibuju, teď je prašivá doba a sedláci jsou prohnaný. Tak pokud jde o cenu, musíš se spolehnout na mě a nedohadovat se: nejsme v Římě v míru, ale ve Fondi ve válce. Pokud jde o domeček v horách, nevím, nevím. Byla jich tu spousta, než začalo bombardování, ale potom si je všecky lidi pronajali. Ale mám dneska ráno zajít k bratrovi, tak tedy půjdete se mnou a nějaká pomoc se najde, zvlášť když můžeš zaplatit hned. Kdežto na zásoby mi musíš dát týden čas.“…..

Témata, do kterých materiál patří