Bohumil Hrabal – Obsluhoval jsem anglického krále
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Bohumil Hrabal – Obsluhoval jsem anglického krále
Narození: 28. 3. 1914, Úmrtí: 3. 2. 1997
Zařazení do kontextu:
Patří mezi přední české prozaiky druhé poloviny 20. Století. Dosáhl světové úrovně.
Charakteristika literární tvorby:
Hrabal si do svých děl vybírá postavy obyčejné, ztroskotance, nemocné, smolaře, na první pohled velice nezajímavé lidi, kteří v životě nic nezažili, ale o životě velmi rádi mluví. Hrabal má pro tyto lidi svůj vlastní název – Pábitelé. Pábitelé jsou posedlí životem a dělají všechno po svém, na okolí působí jako blázni.
Literární tvorba:
Svatby v domě, Proluky – autobiografická trilogie
Ostře sledované vlaky – povídka
Pábitelé – povídka
Postřižiny – vzpomínková próza
Příliš hlučná samota – román
Rozbor díla:
Literární druh – útvar velké epiky
Literární žánr – vývojový román
Doba děje – od 20. do 50. let 20. století.
Místo děje – různé hotely v Čechách
Proud – exil
Jazyk a umělecké prostředky:
V díle jsou dlouhá souvětí. V díle se vyskytuje nespisovný jazyk, přirovnání, německé výrazy a kontrasty. Objevují se zde prvky slangu, obecné češtiny a profesní mluvy z oblasti gastronomie a hotelnictví.
Kompozice díla:
Dílo je rozděleno do 5 kapitol, které odpovídají jednotlivým fázím hrdinova života.
Vždy začínají slovy „Dávejte pozor, co Vám teďka řeknu“ a končí slovy „Stačí Vám to? Tím dneska končím.“ Dílo je psáno ich-formou.
Hlavní téma:
Vývoj osobnosti člověka ovlivněného historickými událostmi.
Vedlejší téma:
Touha dosáhnout nejvyššího postavení ve svém oboru.
Děj:
Jan Dítě se za každou cenu snaží stát úspěšným. Stane se pikolíkem v hotelu Zlatá Praha. Když přejde do hotelu Paříž, vsází se se svým kolegou Skřivánkem, jaký host si objedná jaké jídlo. Skřivánek vždy vyhrává a Janovi říká: „Obsluhoval jsem anglického krále.“ Jan je z hotelu propuštěn, když se zamiluje do Němky Lízy. Odstěhují se do Německa a jsou velkými příznivci nacistů. Narodí se jim postižený syn. Líza sbírá známky. Když zemře během náletů, Jan prodá její sbírku známek a koupí si za ně hotel. Jeho hotel se stane tím nejlepším v Čechách. Hotel je mu ale nakonec zabaven a je přesunut do vězení pro milionáře. Jan je ale nadšený, že je mezi milionáři. Po propuštění je zaměstnán na Šumavě jako opravář cest.
Hlavní postavy:
Jan Dítě – Vypravěč a zároveň hlavní postava. Prochází vývojem od učně kdy je důvěřivý, naivní, respektuje své nadřízené, vytváří si profesní vzory. Jeho charakter ovlivňuje určitý komplex z malého vzrůstu a touha po majetku. V závěru románu se jeho uvažování mění a smysl života nachází v obyčejné lidské existenci a smiřuje se se svou minulostí.
Líza – Sudetská němka, učitelka tělocviku, nacistka, do které se Jan zamiluje a po sňatku ve snaze zplodit čistého árijce zplodí debilního syna Siegfrieda, Líza při náletech na konci války umírá.