Božena Němcová - Babička
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Božena Němcová - Babička
Zařazení do kontextu:
Božena Němcová, byla rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová. Byla to česká spisovatelka. Zakladatelka novodobé české prózy. Božena Němcová byla spolu s Karlem Havlíčkem průkopnicí realismu v české literatuře. Byla v popředí české literatury ve 40. a 50. letech 19. století.
Charakteristika literární tvorby:
Je to autorka venkovských povídek. Psala prózu, pohádky, povídky, básně a pověsti. Díla obsahují množství podnětů (např. motivy sociální nerovnosti). Ve svém díle zobrazovala národní život a podílela se také na sbližování českého a slovenského národa.
Literární tvorba:
V zámku a podzámčí – realistická povídka
Babička – patří mezi nejznámější díla
Divá Bára – povídka
Národní báchorky a pověsti – zpracování českých pohádek
Rozbor díla:
Literární druh – epika, próza
Literární žánr – povídka
Doba děje – 19. století
Místo děje – Ratibořice, Na starém bělidle
Námět – obraz z venkovského života, který byl ovlivněn vlastními prožitky B. Němcové
(v té době žila v bídě a trápila se, protože jí zemřel syn Hynek. V psaní hledala útěchu)
Téma – život prostých lidí, vzor dokonalosti člověka, obsahuje vzpomínky autorky na své dětství
Kompozice:
Dílo je rozděleno na 9 kapitol, každá z nich je označena římskými číslicemi. Zobrazuje obraz venkovského jazyka a vzpomínky na mládí. Dílo je psáno er-formou a ich-formou
(babiččino vyprávění).
Jazyk a styl:
V díle jsou lidové prvky – pobožní lidé mluví spisovným jazykem a normální lidé mluví nespisovným jazykem. Občas se objevují i vulgární výrazy. V díle se objevuje nářečí, archaismy, přirovnání a přímá řeč. V díle je kontrast ideálu s reálným životem. Obsahuje dvě dějová pásma – život babičky a to jak babička popisuje tamní zvyky. V závěru je epilog – jak babička umírá, pohřeb. V díle jsou dlouhá souvětí a rozsáhlé popisy osob a prostředí.
O díle:
Dílo bylo vydáno poprvé v roce 1855. Jedná se o nejslavnější dílo Boženy Němcové.
Zobrazuje národní život společnosti na venkově. Dílo bylo přeloženo do více než 20 jazyků. Ilustrovala ji řada významných, výtvarných umělců.
Hlavní myšlenka:
Oslava moudrosti, pracovitosti, šlechetnosti venkovského člověka, jeho vlastenectví a vztah k domovu, jazyku a českému národu.
Děj:
Kniha začíná příjezdem babičky na Staré bělidlo ke své dceři Terezce. Babičku vítají obyvatelé vesnice a všichni si ji zamilují pro její laskavost. Babička má 4 vnuky: Barunku, Adélku, Viléma a Jana. Snaží se je vychovávat v duchu lásky a mírumilovném soužití s přírodou a vlastenectví. Babička je moudrá, vyrovnaná žena, která je zvyklá tvrdě pracovat a všem pomáhat a je oporou. V knize jsou zobrazeny každodenní činnosti babičky, dětí a jiných lidí. Později se babička setkala s kněžnou a její schovankou Hortensii, které si ji také zamilovaly. Babička byla dokonce pozvána na zámek. Vedlejší epizoda je příběh Viktorky, která byla bláznivá, žila v lese a zemřela při bouři. Nakonec babička umírá na Starém bělidle mezi mnoha přáteli. Na její pohřeb jde obrovský průvod lidí. Dokonce paní kněžna se dívala ze svého okna a řekla: „Šťastná to žena“