Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Bratři Čapkové a okruh Lidových novin - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (295.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

18. – Bratři Čapkové a okruh Lidových novin (Čapkové, Poláček, Bass)

Karel Čapek (1890 – 1938) – prozaik, dramatik, novinář (zakladatel sloupku), překladatel, literární, divadelní a výtvarný kritik. Narozen v Malých Svatoňovicích v rodině lékaře. Byl nejmladší ze tří dětí lékaře – bratr Josef, sestra Helena. Studium na gymnáziích v Hradci Králové, Brně a Praze, kde také maturoval, Filozofická fakulta KU. Během studií píše práci Pragmatismus čili Filozofie praktického života, studijní cesty do Berlína a Paříže. Pracoval jako vychovatel v hraběcí rodině, knihovník v knihovně Národního muzea, redaktor Národních listů, Lidových novin. Dramaturg Vinohradského divadla, příležitostně i jako režisér. Milenkou herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová, vzali se po 15 letech soužití. Podnikl řadu cest do zahraničí, z nichž vytěžil podněty pro své cestopisné prózy a fejetony. Byl zvolen předsedou československého PEN-klubu, měl četné kontakty se zahraničními spisovateli a mysliteli, přítel TGM, Beneše, kandidát na Nobelovu cenu. Patřil mezi tzv. pátečníky – umělci a spisovatelé, osobnosti kulturního života, scházející se každý pátek u bratří Čapků ve vinohradské vile – TGM, F. Langer, V. Vančura… Umírá 25. 12. 1938 na zápal plic, přestal bojovat, ztratil smysl života, celý svět se mu zhroutil. Čapkovu uměleckou osobnost výrazně formovalo jeho vzdělání filozofické a estetické i dlouholetá činnost novinářská, a to nejen poskytnutím tvůrčích podnětů, ale i působením na jazyk, sloh a tvar. Hlásil se k mladé generaci a k jejím snahám o moderní umění, zejména o kubismus…

Dílo:

1. období – Čapek vstupuje do literatury jako příslušník generace Almanachu na rok 1914, toto období trvá do roku 1921. Tvorba vychází především z tzv. předválečné moderny, usilující o sblížení umění se soudobým životem, včetně technické civilizace. Spisovatel je ovlivněn agnosticismem (filozofie, popírající úplné nebo částečné poznání světa), futurismem a civilismem. Do literatury vstupuje společně s bratrem, začínají povídkovými soubory, např. Zářivé hlubiny – 1916, potopení Titanicu, Krakonošova zahrada – 1918, sloupky apod. Prvními samostatnými díly K. Čapka jsou – povídkový soubor Boží muka – detektivní příběhy s filozofickým podtextem → start hvězdné kariéry, Trapné povídky – prosté, všední příběhy, trapnost spočívá v banalitách všedního dne.

– 1. drama – Loupežník – pro vinohradské divadlo, hlavní hrdinkou Mimi, za městem stojí vila profesora – drží dceru zkrátka, ona chce utéct s loupežníkem, a tak se vzepřít otci…

Francouzská poezie nové doby – vynikající překladatelský počin moderní francouzské poezie – prokletí básníci, současníci…

2. období – 1921 – 1927, období tzv. románových a dramatických utopií, spisovatel upozorňuje na možnost zneužití techniky a varuje před možnou katastrofou, zabývá se vztahem člověka a technické civilizace. Bratři Čapkové vymýšlejí neologismy – robot, krakatit (výbušnina nezvladatelné síly), karburátor (přístroj, produkující absolutno, neuchopitelnou energii).

Témata, do kterých materiál patří