Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Český romantismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Český romantismus

(30.-50. léta 19. století)

Podmínky českého romantismus:

J. K. Tyl

Český dramatik, prozaik, novinář a herec

Odešel ze studií filozofie ke kočovníkům, věnoval se divadlu a spisovatelské činnost. Později se stal úředníkem vojenské správy. Působil jako dramaturg českých představení ve Stavovském divadle. Po revolučním roce 1948 musel opustit Prahu a opět vstoupil ke kočovníkům. Zemřel v Plzni (48 let).

Tyl novinář: vydával časopis Květy

Tyl prozaik: Rozervanec – povídka, ve které zesměšnil K. H. Máchu, Poslední Čech

Tyl dramatik: Lze rozdělit do 3 skupin

Dramatické báchorky (pohádkové hry, v níž se prolíná reálný svět s nadpřirozenými bytostmi) = Strakonický dudák, Jiříkovo vidění, Lesní panna

Strakonický dudák aneb Hody divých žen = příběh dudáka Švandy, který se vydá do světa vydělat peníze, dostane se tam do problému z nichž jej zachrání láska jeho matky, víly Rosavy. Švanda je vyobrazen jako typický Čech, který je talentovaný, ale podléhá touze po slávě v cizině

Historické hry = Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři, Jan Hus

Hry ze současnosti: Paní Marjánka, Paličova dcera

Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka – divadelní hra J. K. Tyla, v níž se objevuje píseň Kde domov můj (autorem písně – František Škroup)

Karel Jaromír Erben

Sběratel lidové slovesnosti a pohádkář. Studoval v práva v Praze. Vliv na něj měl František Palacký, a také jej pohltily české pohádky, písně a zvyky. Aby uživil rodinu střídal zaměstnání, působil také jako redaktor v Pražských novinách či archivář.

Kytice – Erbenova jediná básnická sbírka. Jedná se o přebásněné české pověsti. Tvoří ji 13 básní, převládají balady (11, básně s pochmurným dějem a tragickým koncem). Sbírka se jmenuje podle 1. básně sbírky Kytice. Na konci sbírky je báseň Věštkyně.

Hlavními postavami jsou ženy (kromě básně Záhořovo lože)

Motivy:

  • Problém viny, trestu a někdy odpuštění = Poklad (odpuštění: ano, touha po bohatství, trest = ztráta dítěte), Holoubek, Vodník

  • Osud: Štědrý den

  • Křesťanství: Svatební košile (rouhání se, odhození křesťanských symbolů = porušení křest. Zákona)

  • Oslavy mateřství: Poklad, Vrba, Polednice, Zlatý kolovrat, Vodník

  • Poutníka: Záhořovo lože

Nejznámější balady: Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlat kolovat, Štědrý den, Holoubek, Lilie, Dceřina kletba, Vrba, Vodník (nejtragičtější balada), Záhořovo lože

Svou tvorbou se snažil vyrovnat Máchovi.

Karel Hynek Mácha

Básník a prozaik

Mácha studoval práva a filosofii. Byl vášnivým čtenářem a rád cestoval (došel pěšky až do Itálie). Byl vlastenec a ochotník Kajetánského divadla. Při zkouškách se seznámil s Eleonorou Šomkovou, do níž se vášnivě zamiloval, i když nesplňovala jeho ideál ženy, který si v představách vytvořil. Po studiích odjel na roční praxi do Litoměřic. Po narození syna Ludvíka, slíbil Lori, že si ji vezme. Den svatební, je ale dnem pohřebním, protože se Mácha nakazil cholerou a zemřel v Litoměřicích na zápal plic.

Témata, do kterých materiál patří