Divadlo a jeho společenská funkce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Maturitní otázka 16
Divadlo a jeho společenská funkce
Divadlo
divadlo má funkci společenskou, estetickou a poznávací
prostřednictvím divadla je možné myšlenky autora prezentovat pro diváka v lehčí a vstřebatelnější podobě, než kterou umožňuje psané slovo
zejména z tohoto důvodu jeho význam a vliv na kulturu neustále stoupal
Řecké drama
divadlo se vyvíjelo především v období antickém, tzn. 5.-4. stol. před. n. l.
vyvinulo se z obřadních her (oslava boha Dionýsa a bohyně Démétér)
nejdříve zde byl 1 herec a chór (sbor), pak 2 3 herci (vždy muži)
hráli jen muži a to i ženské role, několikrát během představení se převlékali
divadlo se stalo součástí kulturního života občanů
skládá se z:
prolog hlavní myšlenka
epilog – zhodnocen
poučení na konci
velmi časté jsou monology bohů
A) Tragédie:
Aischylos
Dílo:
Oresteia – Agamemnon se vrací z trojské války domů, kde je zavražděn svou nevěrnou manželkou Klytaimnestrou a jejím milencem, který se chtěl zmocnit vlády. Orestes po letech pomstí svého otce a zabije svou matku i jejího milence. Oresta propadl výčitkám svědomí a odchází do Tauridy, aby se před bohy očistil z viny.
Sofoklés
v jeho dílech se hrdinové snaží osudu uniknout, změnit ho, ale jsou příliš slabí, nepodaří se jim to
Dílo:
Antigona –Po odchodu Oidipuse do vyhnanství se dostali jeho synové Eteokles a Polyneik do sporu o vládu. Eteokles se spojil s Kreontem a Polyneika vyhnal. Ten se poté vydal s cizím vojskem proti městu. Oba bratři zahynuli, králem se stává Kreon, který dovolí pohřbít pouze Eteokla. Antigona se ale rozhodla také pohřbít a to i přes přísný zákaz svého druhého bratra za což byla zazděna do královské hrobky, kde se Antigona oběsila. Kreon poté všemi opuštěn žádá bohy, aby jej zbavili života.
Král Oidipus- Když je král Oidipus nařčen z otcovraždy, začne pátrat po pravdě. Oidipus se dozvídá, že krále Laia nezavraždili lupič, ale on sám, když se kdysi setkal v horách s neznámým cizincem a v hádce ho zabil. Zdrcený Oidius zjišťuje, že toho koho pokládal za svého otce je jeho vychovatel a že aniž to věděl zavraždil vlastního otce a navíc se stal manželem své matky. Jeho matka spáchá sebevraždu, on si vypíchne oči a odchází do vyhnanství
Eurípidés
Dílo:Médeia – Královská dcera Médeia zachránila vůdce argonautů (mytologičtí plavci) Iasona a pomohla mu zmocnit se zlatého rouna. Zamilovala se do něj, on ji však pouze využil a oblíbil si dceru krále Kreonta Glauku, s níž se měl oženit. Médea proto Glauku zabila (vznítili se jí šaty a ona uhořela), zemřel i její otec. Potom zavraždila obě své děti, které měla s Iasonem.
Elektra – dcera krále Agamemnéna. Přiměla svého bratra Oresta, aby zabil zrádnou matku a jejího milence a tím pomstil svého otce.
znaky antické tragédie:
čerpá z mytologie (téma)
hrdinové odvážní a stateční nebo krutí a samolibí
konflikt se silnějšími (osud, bohové, společenské zákony) končí tragicky (hrdina fyzicky podléhá, ale mravně vítězí)
forma: verš
existence chóru (vyjadřuje veřejné mínění)
jednota času, děje a místa
děj se nečlení na dějství
spojení mluveného slova, zpěvu, tance