Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




George Orwell - 1984

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

George Orwell: 1984

  • Rok vydání: 1949

  • Literární druh a žánr: epika, antiutopický román (fiktivní společnost, která se vyvinula špatným směrem, občané utlačováni často politickým systémem)

  • Časoprostor díla: rok 1984, fiktivní země Oceánie, skutečné město Londýn

  • Hlavní postavy:

  1. Winston Smith – odpůrce strany a Velkého bratra, přemýšlivý, podezíravý, nebojácný, nemá strach vybočit z řady, má 39 let, pracuje na Ministerstvu pravdy (celé ministerstvo se zabývá zásobováním občanů novinami, knihami a filmy, Winston pracuje v Oddělení záznamů a to pozměňuje/opravuje dokumenty)

  2. O’Brien – důstojník Vnitřní strany, Winston v něm zpočátku viděl spojence, ale je falešný, proradný, fanatický stoupenec Strany, nakonec Winstona udá Ideopolicii

  3. Julie – smířená s tím, že musí žít v ideologii, nechce jít proti proudu, odvážná, sympatická, milenka Winstona, Winston ji původně považoval za přívrženkyni Strany a myslel si, že ho chce udat

  • Hlavní myšlenka: Snaha upozornit na hrozbu totalitních režimů, manipulace, kontrola

  • Kompozice: chronologická, jsou zde i vzpomínky na minulost – retrospektivní

  • Děj: Po 2. světové válce došlo k dalším bojům a svět se rozdělil na tři totalitní mocnosti: Oceánii, Eurasii a Eastasii. Winston Smith žije v Londýně, jenž náleží Oceánii. Státu vládne Velký bratr hlásající ideologii Angsoc (anglický socialismus) s hlavními hesly: „Válka je mír, svoboda je otroctví a nevědomost je síla.“ Tajná policie (Ideopolicie) kontroluje veškerou činnost obyvatelstva (každý má v bytě namontovanou obrazovku – kameru), včetně jejich myšlenek. Ideologicky špatné názory se trestají vaporizací (úplným zmizením dané osoby, zničení jakýchkoliv důkazů, že někdy existovala). Členové Strany nosí stejnokroj – modré kombinézy.

Úředním jazykem je newspeak, který se postupně začíná používat. Newpeak omezuje slovní zásobu (potírá synonyma), čímž bere lidem schopnost myslet, takže jakékoliv, které se odchyluje od zásad Angsocu, bude nemyslitelné. V newspeak je doublethink – věřit ve dva významy, které se navzájem vylučují (věřit, že demokracie je nemožná a že Strana je strážcem demokracie). V Londýně jsou čtyři ministerstva (jejich budovy převyšují ostatní): Ministerstvo pravdy (Pramini), Ministerstvo míru (Mírmini), Ministerstvo lásky (Lamini) a Ministerstvo hojnosti (Homini). Úředníci na Ministerstvech používají speakwrite (mluví do zařízení, které jejich slova zapisuje). Každý den probíhají Dvě minuty nenávisti, během nich se na obrazovkách objevují tváře Nepřátel lidu (hlavě Emanuela Goldsteina).

Winston, který bydlí na Sídlišti vítězství, začíná pochybovat o správnosti režimu, a když se jednou jeho pohled během Dvou minut nenávisti setká s O’Brienovým, který jakoby říkal: „Jsem v tom s tebou,“ začne si Winston psát deník (píše ho v koutku ve svém bytě, kam obrazovka nevidí). Už jen to, že vlastní nějaký sešit je zločin, takže Winston ví, že jestli deník objeví Ideopolicie, čeká ho trest. Winstonův soused – Tom Parsons je klasický hloupý příznivec Strany, oddaný němý otrok, jeho děti chodí do Zvědů (jejich stejnokroj jsou modré šortky, šedá košile a červený šátek) a hrají si doma na Idepolicii.

Témata, do kterých materiál patří