Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




George Orwell - 1984, Farma zvířat

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Brzy se začali porušovat pravidla, která si zvířata stanovila na počátku revoluce. Napoleon začal obchodovat s ostatními farmami pro získání nářadí a materiálu pro stavbu mlýna. Zvířata musela pracovat snad ještě více než předtím a jídla dostávala stejně jako za Jonese. Pokud někdo chtěl protestovat, rychle si to rozmyslel při pohledu na vrčící smečku psů.

Jak plynuly roky, Jones se odstěhoval do jiné části země a vzdal se veškeré naděje na zpětné získání svého majetku. Prasata si vyžadovala stále více a více privilegií a nikdo si nedovol jim odporovat. Napoleon došel dokonce tak daleko, že popravil zvířata, která byla údajně spolčena s vyhlášeným zrádcem Kulišem a byla tajnými agenty Jonese. I toto bylo v rozporu s přikázáními, ale ani teď si nikdo nedovolil protestovat.

Nebezpečí ale Farmě zvířat hrozilo i od ostatních farem v okolí. Pan Frederik ze Stračína je napálil koupí dřeva za falešné peníze a hned druhý den napadla Farmu zvířat a odpálil jejich dvouleté snažení - větrný mlýn. Zvířata ale lidi vítězně vyhnali a počali se stavbou nanovo.

Další porušení desatera bylo v pití alkoholu a nošení ozdob - zelených stužek - na ocasu. Obou těchto provinění se dopustila prasata. Také si na rozdíl od ostatních zvířat žila v Jonesově starém domě celkem blahobytně, čímž se porušilo i další přikázání. Po nějaké době, kdy prasata dokonce začala chodit po dvou, se sedm přikázání změnilo pouze na jedno jediné: VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ. Potom začala prasata nosit oblečení, používat biče, objednávali si noviny, zapojil se telefon… Nakonec zvířata ani nedokázala rozlišit lidi od prasat a prasata od lidí.

Kniha končí, když prasata s lidmi popíjejí a hrají karty.

1984 (1949)

  • Epika, anti-utopistický román

  • Společensko-politický až vědecko-fantastický román

  • Kompozice: chronologická

Ideový plán: fiktivní příběh fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem

Jazyk: Spisovný jazyk, nespisovný jazyk v řeči proletátů, vymyšlené výrazy

Vypravěč: er-forma

Postavy: Orwell se věnuje hodně myšlenkovým pochodům jednotlivých postav, jejich charakter se vyvíjí, hlavně u Winstona

  • Winston Smith, Velký bratr, Julie, O’Brien – člen Vnitřní strany, Charrington – pronajímá Winstonovi pokoj, ale je členem Ideopolicie, Emanuel Goldstein – člen Bratrstva, Syme – přepracováná Newspeak, moc mluví, je valorizován, Parsons – Winstonův soused, oddaný Straně, je valorizován, protože ze spánku křičí Pryč s Velkým bratrem, udá ho vlastní dcera

Při psaní tohoto románu, Orwell vycházel z díla ruského emigranta Jevgenije Zamjatina – především z knihy My – proto v Orwellově knize nacházíme převzaté postavy a podobné motivy

  • Orwell jako jeden z mála nepodlehl po válce euforii optimismu a byl si vědom zatajovaných krutostí v Rusku

  • Kniha odkrývá zrůdnost totalitního systému

  • Knihu musíme chápat jako memento/výstrahu/varování. Její smysl je nadčasový

  • Jeho současník Ray Bradbury řekl, že Orwell popisuje budoucí svět chmurně, ne protože takový je, ale aby takovým nebyl (paradox)

Témata, do kterých materiál patří