Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jaroslav Hašek

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek (30. dubna 1883 Praha – 3. ledna 1923 Lipnice nad Sázavou). Český spisovatel, publicista a novinář.

Jaroslav Hašek začal studovat na gymnáziu, kde byl v primě jeho třídním učitelem Alois Jirásek, kterého Hašek upřímně nenáviděl. Uprostřed protestů proti zrušení rovnoprávnosti českého jazyka ve školách Hašek vytlouká okna v německém stavovském divadle, zapaluje ohradu jednoho Němce a hází kameny na nuselskou policejní stanici.Pro účast na politické demonstraci byl Hašek ze studií na gymnáziu vyloučen.

Jaroslav Hašek začal pracovat jako novinář, ale začal mít problémy s alkoholem, které se postupně zvětšovaly. Seznámil se s Jarmilou Mayerovou, se kterou se oženil.

V roce 1911 Hašek zakládá politickou stranu - Stranu mírného pokroku v mezích zákona - jde o jednu z mnoha jeho mystifikací, strana je parodií, karikaturou volebních poměrů tehdejší doby. V této době se Hašek též stává spoluautorem mnoha kabaretních vystoupení.

Po vypuknutí první světové války odchází Jaroslav Hašek s 91. plukem rakouské armády na haličskou frontu

Do Čech se Hašek vrací v roce 1920 - po svém návratu pak působí v kabaretu Červená sedma a vrací se ke svému předválečnému bohémskému způsobu života. Jako literát začíná Hašek drobnými povídkami, črtami a humoreskami, otiskovanými nejprve časopisecky, později pak i v knižní podobě - v roce 1912 vychází soubor "Trampoty pana Tenkráta", poté následuje "Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i domova" (1913) a "Můj obchod se psy a jiné humoresky" (1915) - charakteristickým rysem povídek těchto souborů je Haškovo potlačení mravních i literárních konvencí a vzpoura proti policejnímu a byrokratickému režimu.

Po první světové válce pak vycházejí Haškovy povídkové soubory. Nejslavnějším a nejznámějším Haškovým dílem jeromán "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války". Poprvé se postava Josefa Švejka, kterou snad netřeba nijak blíže představovat, objevuje již v roce 1912, kdy vychází Haškova novela zesměšňující rakouský militarismus "Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky". Podruhé se pak Josef Švejk objevuje v době Haškova působení v legiích, kdy vzniká "Dobrý voják Švejk v zajetí" (1917). Světovou slávu si ale získává až třetí "švejkovská" kniha, a to již zmíněné "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války", které začíná Hašek psát v roce 1921 v Lipnici u Světlé nad Sázavou. Kniha ale bohužel není dokončena, v roce 1923 Hašek uprostřed práce na Švejkovi umírá.

Znechucen politickým vývojem odešel do Lipnice nad Sázavou, kde později zemřel na ochrnutí srdce.

Témata, do kterých materiál patří