Karel Čapek Bílá nemoc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Karel Čapek – Bílá nemoc
Zařazení do kontextu:
Karel Čapek je největší osobností meziválečné prózy. Působil v první polovině 20. století.
Byl to žurnalista, prozaik, dramatik, překladatel, kritik a autor knih pro děti. Je nazýván mistrem českého jazyka. Je zakladatelem nového publicistického útvaru Sloupek.
Charakteristika literární tvorby:
Věnoval se hodně publicistice. Psal filosofická díla, kde se objevuje humanismus. Dále psal pohádky, povídky a protiválečná díla. Některá svá díla doplňoval vlastními kresbami. Poukazuje na to, že morálka lidstva zaostává za rozvojem techniky. Typickým znakem jeho děl je využívání obrovské slovní zásoby, používání neobvyklých slov a rozvitá souvětí.
Literární tvorba:
RUR – vědecko- fantastické drama
Povídky z jedné a druhé kapsy – povídky s detektivní tématikou
Válka s mloky – utopický román
Matka – antifašistické drama
Krakatit – nejslavnější a nejčtenější Čapkův román
Ze života hmyzu – satirická komedie
Rozbor díla Bílá nemoc:
Literární druh - drama
Literární žánr - tragédie
Doba děje – autorova současnost (před 2. svět válkou)
Místo děje – blíže neurčené místo. Střídá se jen několik prostředí (klinika, pokoj rodiny)
Hlavní téma – epidemie bílé nemoci, na kterou se nedaří najít lék, válka
Jazyk a umělecké prostředky:
Bílá nemoc je napsána jako divadelní hra spisovným jazykem a formou živých dialogů. Čapek píše srozumitelným jazykem a má bohatou slovní zásobu. V textu se objevuje latinský název pro označení Bílé nemoci – MorbusTshengi. Autor zde použil i anglický, německý a francouzský jazyk. Dílo obsahuje metafory, časté oslovení a nářečí.
Kompozice díla:
Bílá nemoc je tříaktová divadelní hra se čtrnácti obrazy a prvky tragédie. Dílo je psáno chronologicky a er-formou. Dílo obsahuje popisné pasáže před obrazem, které jsou psány kurzívou v závorkách, jsou velice krátké a občas se objevují věty jednočlenné. Děj má dobře vytvořenou zápletku a tragický konec.
O díle:
Dílo vzniklo v roce 1937 jako varování proti fašismu. Dílo bylo také zfilmováno.
Hlavní myšlenka:
Poukazuje na nesmyslnost války. Dílo má ukázat i na to, že jeden člověk nezmůže nic proti davu lidí. Dílo bojuje proti fašismu, který ještě nepropukl v plné podobě.
Děj:
V jedné zemi se objevila epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen, když se vláda rozhodne, že už nikdy nebude válčit. Maršál chce ale válčit a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden baron Krüg. Galén ho nechce léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky. Krüg chce po maršálovi, aby uzavřel mír. Ten mír nechce a trvá na dalším zvýšení zbrojní výroby. Ani maršál nedonutí Galéna ke změně jeho stanoviska. Později na sobě objeví bílou skvrnu i maršál. Teprve na naléhání své dcery a mladého Krüga, jehož otec se zastřelil, je ochoten uzavřít mír, aby ho Galén vyléčil. Galén přichází k maršálovi, je ale ubit davem lidí, když odmítá provolávat slávu válce a jeho lék je rozdupán.