Karel Čapek Bílá nemoc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Hlavní postavy:
Doktor Galén – Jeho přezdívka je doktor Dětina. Je laskavý člověk, který se snaží pomáhat chudým. Myslí si, že dokáže zastavit válku. Je to mladý lékař, kterému se podaří objevit lék proti bílé nemoci. Galén zažil válku i zabíjení, proto nechce vydat lék, dokud nebude uzavřen mír.
Dvorní rada Sigelius – Lékař, ředitel kliniky, touží po slávě a úspěchu, snaží se najít lék proti bílé nemoci.
Maršál – Velitel vojsk a diktátor. Je bezcitný a vede svůj národ do války. Nakonec také onemocní bílou nemocí. Je zlý, panovačný a krutý.
Baron Krüg – ředitel továrny na výrobu zbraní. Je nejbližším přítelem Maršála. Dodává Maršálovi zbraně. Je velmi podobné povahy jako Maršál (touží po úspěchu, moci, slávě).
Umělecký směr – Česká Meziválečná próza:
Působí zde různé filozofické a umělecké styly. Autory nelze jednoznačně zařadit do skupin (mění se tématika a žánry). Na autory působí doba. Významné události: 1. svět. války, sociální poměry v hospodářské krizi, zájem o rozvoj lidské existence, hrozba fašizmu.
Ve 20. letech vznikají 3 typy prózy:
1. lyrizovaná próza – založena na obraznosti, ovlivněna poetismem (Vančura), 2. utopická próza – zaměřuje se na budoucnost, chtějí člověka varovat před zneužitím vědy a techniky (Čapek),
3. publicistická próza – fejetony, sloupky, reportáže (Poláček)
Ve 30. letech dochází k zesílení epičnosti. Zobrazují se problémy soudobého života.
Další představitelé České Meziválečné prózy:
Vladislav Vančura (Rozmarné léto)
Karel Poláček (Bylo nás pět)
Franz Kafka (Proces)
Ivan Olbracht (Nikola Šuhaj loupežník)
Eduard Bass (Klapzubova jedenáctka)
Jaroslav Havlíček (Petrolejové lampy)