Karel Poláček
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
KAREL POLÁČEK
-
Žurnalista – (v redakci Lidových novin, úspěšný fejetonista, soudničkář, píše tzv.sloupky) V jeho práci se objevuje satira až sarkasmus, vtipné glosy.
-
Humorista – (Poláček je tvůrcm mnoha vtipných novotvarů a vět, které přešly do frazeologie - „ten mi může být ukradenej…) Podává satirický obraz českého maloměšťáka.
-
Prozaik – (píše humoristické knihy, knihy pro děti a další prózu – např.romány se sociálními aspekty)
-
Filmový scénárista – i některé jeho romány byly zfilmovány
-
Datum narození: 22. březen 1892
-
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
-
Datum úmrtí: 21. leden 1945
-
Místo úmrtí: Gleiwitz
Otec Karla, Jindřich Poláček byl židovský obchodník s koloniálním zbožím. Spolu se svou manželkou Žofií měli kromě Karla další čtyři syny. Studoval gymnázium v Rychnově, z kterého ho ovšem vyhodili kvůli „vzdorovitému chování“ a špatnému prospěchu. Od 15 let žil v Praze, kde dokončil gymnázium a poté nastoupil na Právnickou fakultu Karlovy univerzity. Zároveň v Rychnově organizoval studentské loutkové divadlo, psal a překládal pro něj hry, hrál v něm a také jej řídil. Při studiu se pokoušel najít zaměstnání, neúspěšně. Studium na Karlově univerzitě také nedokončil, protože mu do něho zasáhla první světová válka, do které také v roce 1914 narukoval. Absolvoval důstojnickou školu a poté byl odvelen na ruskou frontu do Haliče, kde byl svědkem porážky rakouské armády. Konec války prožil v srbském zajetí.
Dílo:
1.Literatura pro děti (kvalitní díla, čtou se dodnes)
„Edudant a Francimor“ - o příhodách dvou kluků – synů čarodějnice, kteří se dostávají do lidské školy
„Bylo nás pět“ (vznik za protektorátu, vydáno posmrtně) Je to vlastně vzpomínka na šťastné mládí, napsaná v nejtěžším obdobím života (před transportem do Osvětimi)
2.Humoristické knihy: (satirický obraz českého maloměšťáka v období kolem 1.sv.války)
„Muži v ofsajdu“ – zfilmováno O osudech otce a syna Habáskových – fanoušci žižkovské Viktorky (fotbal) a pana Načeradce, majitele obchodu, přívržence Slávie. Komické situace vyplývající z vášnivého fandovství fotbalovým klubům.
„Hostinec U kamenného stolu“ - (1941) (nemohl vyjít za okupace pod jeho jménem, proto malíř Rada vzal na sebe autorství) Humoristická próza o venkovských lázních, řada různých svérázných figur.
3. Další beletrie věnovaná kritice maloměšťáctví, sociální problematika
„Dům na předměstí“ - zdánlivě humoristické dílo. Ale je zde obsažena kritika – postava tupého a nesnášenlivého nadstrážníka, vlastníka domu na pražské periferii, který se snaží z nájemníků co nejvíce vyždímat a sám ude uspokojuje svou touhu po moci.
Románová pentalogie – vrchol jeho tvorby,obraz maloměstského světa. Mnoho figurek. Románový cyklus nemá hlavního hrdinu.