Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Ladislav Fuks – Spalovač mrtvol
Narození: 24. 9. 1923, Praha, Úmrtí: 19. 8. 1994, Praha
Zařazení do kontextu:
Významný český prozaik. Byl představitelem české poválečné literatury.
Charakteristika literární tvorby:
Většina jeho děl je přímo inspirována autorovými zkušenostmi a zážitky. Především psal psychologickou prózu s námětem úzkosti, ohrožení – inspirace 2. světovou válkou, holocaustem. Autor byl homosexuálem a podivínem. Byl fascinován smrtí a tématem pronásledováním Židů, ovlivněn a také uchvácen meziválečným obdobím. Využíval témata strachu, úzkosti, absurdity a tajuplnosti. Hlavní hrdinové jsou psychicky deformovaní. Většina jeho děl je autobiografická. Psal také povídky.
Literární tvorba:
Pan Theodor Mundstock - román
Příběh kriminálního rady – psychologický román
Mí černovlasí bratři – sbírka šesti povídek
Vévodkyně a kuchařka - román
Pasáček z doliny - román
Rozbor díla:
Literární druh – epika, próza
Literární žánr – hororový román
Doba děje – období pozdní první republiky a raného Protektorátu
Místo děje – Československo (Praha)
Hlavní téma – milá a vstřícná povaha, za kterou se ovšem skrývá vrah, manipulace
Jazyk a umělecké prostředky:
Dílo je psáno spisovným jazykem. V díle se také objevují německé výrazy a přímá řeč.
Kompozice díla:
Dílo je psáno er-formou. Kniha je rozdělena do 15 kapitol. Dílo je psáno chronologicky, občas retrospektivně. Poklidný děj knihy se postupně zrychluje, až přechází na posledních dvaceti stránkách ve vyvrcholení.
O díle:
Dílo vyšlo v roce 1967. Dílo se zabývá mimo jiné tématikou druhé světové války, lze ho tedy zařadit do linie tzv. druhé vlny válečné prózy. Dílo bylo také zfilmováno.
Hlavní myšlenka:
Autor dílem chtěl ukázat, jak je člověk snadno ovlivnitelný a jak ho může válka změnit.
Děj:
Děj Spalovače mrtvol se odehrává v předválečné Praze a celý se točí okolo postavy Karla Kopfrkingla, zaměstnance krematoria. Jedná se o mírného, klidného a rozumného člověka, který se s pomocí východní filosofie smířil se svou prací a naučil se ji chápat jako službu lidské duši. Výborně si rozumí se svou ženou Marií, kterou má nadevše rád a nazývá ji přívlastky jako nebeská, čarokrásná atp. S pozvolným prostupováním nacistických myšlenek českou společností se však i tento dobromyslný člověk nechává zviklat, ovlivněn především přítelem Wilhelmem Reinkem a jeho apelováním na Kopfrkinglovu německou krev. Karel tak postupně přebírá rasistické názory ze svého okolí - přeměna osobnosti vyvrcholí ve chvíli, kdy oběsí svou dříve milovanou manželku, neboť se dozví, že je po matce Židovka. Následně zavraždí i svého syna, protože byl neduživý a nevhodný pro armádu. Teprve dcera otcův útok přežije a Kopfrkingl je okamžitě odvezen do ústavu pro duševně choré.