Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nové umělecké směry ve světové a české literatuře na přelomu 19. a 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

16. Nové umělecké směry ve světové a české literatuře na přelomu 19. a 20. století

Přelom 19. a 20. st. je příznačný rozvojem vědy a techniky - významné objevy, Darwinova teorie, Fredova psychoanalýza, nové vynálezy (fonograf, telegraf…)

Umění má člověku nastavovat zrcadlo, důraz kladen na nezávislost, umělec provokuje. Rodí se nové umělecké směry:

Symbolismus - založen na asociaci, chtěli vyjádřit, co se děje v nitru člověka, synestézie - jeden vjem má vyvolat vjem další; blížili se k - lartismu - „čisté umění“ - nejdůležitější je forma díla (Baudelaire, Verlaine, Březina,…)

Prokletí básníci - nebyli uznaní, vyvrženi, bez šance na úspěch, žili bohémským životem (propadali alkoholu…); v poezii zobrazovali hrůzy i krásy života, krásu x hnus, lásku, smyslnost, zlo… (Rimbaud, Mallarme…)

Dekadence - z fr. úpadek; typický individualismus - vlastní pohled na svět, negativní postoj ke konvencím, kritika, pocit zoufalosti, stísněnosti g pesimismus; žena chápána jako překážka v mužově dokonalosti. (Wilde, Hlaváček..)

Impresionismus - snaha zachytit určitý prchavý okamžik (Šrámek, Verlaine…)

Novoklasicismus - navazuje na klasicismus, požadovali v umění určitý řád

Francie

  • Charles Baudlaire - narodil se v Paříži, nenáviděl otčíma g odchází z domova, cestuje, žije bohémským životem, poznává osudovou ženu - Jeanne Duvalovou, stává se známým kritikem, publikuje, ale jeho tvorba je odmítána. Konec života tráví ochrnutý u své matky.

- Květy zla - plné obrazotvornosti, citlivosti, barev, tónů; motiv nemožnosti dosáhnout štěstí. Jediným pozitivním je krása, kterou však v dobru nenachází - obrací se ke zlu g bolest, bída, neřesti, prodejná láska. Smrt je jediným řešením… (báseň Zdechlina - mrtvola u cesty je jako květ, rozvíjí se, pučí…)

- Malé básně v próze - názory, jeho vidění světa

  • Jean Arthur Rimbaud - narodil se v malém městečku ve Francii, otec je opustil. Při studiích se snaží publikovat, utíká z domova, je zatčen a vrácen domů g přemýšlí o dalším útěku (to se opakuje...), nakonec prchá do Paříže, píše Dopisy vidoucího - tvrdí, že je třeba stát se vidoucím a to rozrušováním smyslů. Setkává se s Verlainem. žijí spolu, jejich vztah končí hádkou, kdy Verlaine Rimbauda postřelí (V. jde do vězení), Rimbaud ničí všechny své zápisky a prochází různými povoláními, umírá u své matky ve Francii.

- Opilý koráb - opilý koráb = Rimbaud; báseň o hledání, zachycuje halucinační stavy a probouzení z nich

- Samohlásky - s touto básní se stal průkopníkem synestézie

  • Paul Verlaine - bohémský život, odchází od rodiny, prožívá bouřlivá vztah s Rimbaudem, ve vězení prožívá konverzi ke katolictví g píše náboženské básně

- Saturnské písně - citovost, obraznost

- Galantní slavnosti - inspirace rokokovými obrazy

Témata, do kterých materiál patří