Obraz Doriana Graye
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Obraz Doriana Graye
„Drahý Basil! Celý týden jsem ho ani nezahlédl. Je to ode mne hrozné, protože mi poslal můj portrét v úžasně nádherném rámu, který sám zvlášť navrhl, a i když na ten obraz trochu žárlím, že je o celý měsíc mladší než já, musím přiznat, že z něho mám radost. Snad abyste mu raději napsal. Nechci k němu jít, když je sám. Říká věci, které mě rozčilují: dává mi dobré rady."
Lord Henry se usmál. „Lidé se velmi rádi zbavují toho, co sami nejvíc potřebují. Tomu říkám vrchol velkomyslnosti."
„"Ne, ne, Basil je báječný člověk, ale připadá mi teď trochu jako šosák. Uvědomuji si to od té doby, co jsem poznal vás, Harry."
„Můj milý hochu, Basil vkládá všechno, co je v něm okouzlujícího, do svého díla. V důsledku toho mu pro život nezbývá nic než předsudky, zásady a zdravý rozum. Jediné umělci, které znám jako lidi osobně roztomilé, jsou špatní umělci. Dobří umělci žijí prostě ve svém díle, a tak jsou ovšem dokonale nezajímaví v životě. Veliký poeta, doopravdy veliký poeta, to je to nejnepoetičtější (epiteton) stvoření na světě. Ale podprůměrní básníci jsou naprosto okouzlující. Čím horší jsou jejich verše, tím malebněji (básnické) vypadají sami. Stačí vydat knížku podprůměrných sonetů, pro ten pouhý fakt je člověk hned naprosto neodolatelný. Žije totiž poezií, kterou nedovede napsat. Ti druzí píší poezii, kterou se netroufají prožívat."
Před ukázkou: Dorian Gray se svěřuje lordu Henrymu se svou láskou k Sibyle Vaneové.
Dorian pozívá lorda Henryho a Basila Hallwarda na divadelní představení, v němž Sibyla hraje Julii.
Ukázka je ze 4. kapitoly. Lord Henry a Dorian Gray mluví o Basilu Hallwardovi. Lord Henry říká Dorianovi svůj názor na umělce.
Po ukázce: Dorian odchází do divadla. Lord Henry poté přemýšlí nad Dorianem, lidským životem a duší. Když se lord Henry vrací z večeře domů, dostává telegram oznamující zasnoubení Sibyly a Doriana.
Tématem je touha po věčném mládí na úkor duše.
Motivy jsou sobectví, svědomí, ovlivnitelnost názorů ostatních na člověka.
Děj se odehrává v Londýně, ke konci 19. století
Kniha má 20 kapitol, děj je chronologický.
Druhová forma je epika, žánr román s faustovským tématem (zaprodání duše ďáblu).
Vypravěče nelze určit. Vyprávěcí způsob je er forma
Postavy
Dorian Gray, mladý a krásný, zpočátku nezkažený muž. Pro svůj vzhled je velmi oblíbený. Jeho názory silně a neblaze ovlivňuje lord Henry, šlechtic, jenž často filozofuje a netají se svými názory na společnost. S Dorianem se seznámí u Basila Hallwarda. Právě lord Henry přivádí mladého Doriana na myšlenku o věčném mládí. Dorianovo přání se vyplní, stopy jeho činů se projevují na jeho portrétu. Z Doriana se stává sebestředný a chladný člověk. Ve společnosti časem získává neblahou pověst. Dorian již tíhu svých hříchů a špatného svědomí nedokáže unést. Chce se polepšit, rozhodne se obraz zničit. Plátno probodne, čímž zabije sám sebe.