Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




rozmarné léto

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.36 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

VLADISLAV VANČURA: ROZMARNÉ LÉTO. FORTUNA LIBRI, PRAHA 2015
PODTITUL: HUMORISTICKÝ ROMÁNEK

Rozbor textu:

Literární druh: Epika – jeden ze základních literárních druhů, zaměřuje se především na děj.

Literární žánr:
Podtitulem díla je humoristický románek, ale délkou dílo spíše odpovídá humoristické novele (střední prozaický žánr, odbočky a popisné pasáže jsou omezeny na minimum, příběh směřuje k výrazné pointě, odehrává se v krátkém čase a vystupuje v ní omezený počet osob; humoristicky se zabýval běžným životem maloměšťáků, ironizoval a kritizoval ho).

Typ vypravěče:
Příběh je psaný er-formou, vypravěč nezaujatě, zvenku pozoruje příběh.

Aktuálnost námětu:
Dílo je aktuální, co se týče maloměšťáckého života, kde se neudrží nic v tajnosti a dochází k velkému pozdvižení, pokud na malém městě či ve vesnici dochází k jakékoli kulturní akci. Aktuálnost vidím i ve vztazích mezi muži a ženami, nejen v nevěře v manželství.


Čas a místo děje:
Tři chladné červnové dny v malém městečku Krokovy Vary na řece Orši. Velmi známý je také citát o počasí: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný.“

Jazyk a styl: Jazykový styl díla je velmi osobitý. Autor užívá nepřímou řeč, humor a ironii. Píše spisovným jazykem, lexikálně bohatým, s hovorovými prvky, archaismy, velkým množstvím přítomných i minulých přechodníků, knižními výrazy a netradičními jazykovými obraty, záměrně těžkopádnými. Pro dílo jsou také typické metafory, slovosledná inverze a složitá souvětí.


Kompozice:
Dílo je psáno chronologicky s minimem odboček. Text je členěn na velké množství krátkých kapitol s ironickými názvy.

Hlavní myšlenka:
Hlavní myšlenkou je konfrontace mezi stereotypním životem v Krokových lázních a neočekávaným pozdvižením a estetickým zážitkem z příjezdu Arnoštka s krásnou Annou.

Postavy:
Antonín Důra – majitel říčních lázní v Krokových Varech, starší muž, udržuje se v dobré kondici a pečuje o své zdraví, chodí plavat i v chladném létě, rybaří, se svou ženou nemá příliš hezký vztah, hádají se, později je vykreslován jako sukničkář, na své plovárně vede dlouhé debaty o všem, ale vznešeným jazykem, se svými starými přáteli – kanovníkem Rochem a majorem Hugem.

Kateřina Důrová – manželka Antonína Důry, neustále si na něj stěžuje, starší žena, plnoštíhlá, nevzhledná (Antonínovo tvrzení), podezíravá, rázná, zamiluje se do Arnoštka.

Arnoštek – kočovný kouzelník, provazolezec, akrobat, cestuje po světě.

Anna – krásná dvacetiletá pomocnice Arnoštka, cestuje s ním, okouzluje Antonína Důru, kanovníka Rocha i majora Huga, pokouší se o ni i za cenu životních ztrát, všichni tři jsou neúspěšní, ona od nich dostává dary.

Kanovník Roch (Abbé) – knihomol, dělá ze sebe počestného duchovního a intelektuála, recituje básně, přes své kázání mravů podléhá kráse žen.

Témata, do kterých materiál patří