Ruchovci a Lumírovci
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
14. Ruchovci a lumírovci
Ruchovci a Lumírovci (70. – 80. léta 19.stol.)
Ruchovci = škola národní
Skupina, která se soustřeďuje kolem almanachu Ruch (vydán k oslavě položení zákl. kamene Národního divadla). Na rozdíl od májovců hlásali myšlenku slovanské jednoty (májovci se obraceli na západ); navraceli se k ideálům národního obrození (máj. byli proti NO); jejich literatura byla vlastenecky zaměřená až slavjanofilská (překlady rus. a pol. děl); navraceli se k historismu (májovci se od historických témat odvraceli). Projevovali zájem o venkov - ideálem byl sedlák a selství jako symbol vlastenectví.
Svatopluk Čech - narodil se v Ostředku u Benešova, vystudoval, gymnázium, práva, ale věnoval se literatuře. Působil v časopise Květy.
- Adamité, Žižka, Husita na Baltu - historické, téma husitství
- Ve stínu lípy - idylický epos, líčí klidný venkovský život, oslava českého kraje; jedná se o příběhy (smutné i veselé), které si vyprávějí sousedi pod lípou.
- Evropa - loď, na které odplouvají političtí vězni do vyhnanství
- Hanuman - pohádková alegorie zaměřená proti napodobování cizích vzorů a proti kosmopolitnímu proudu; Hanuman je opičák, který přijíždí do Evropy, poznává tamní život. Když se vrátí zpět mezi opice, zavádí tam lidské zvyky.
- Jitřní písně, Nové písně - hlavním tématem je vlastenectví
- Píseň otroka - národní boj je přirovnáván k utrpení otroků; otroci uvažují o sociální revoltě a o budoucím světě, kde si všichni budou rovni, touží po demokracii.
- Pravý výlet pana Broučka do měsíce - pan Brouček - komická postava měšťana, který nechápe umění. Satirický pohled na měšťáctví
- Nový epochální výlet pana Broučka tentokráte do XV. století - Matěj Brouček popíjí v hospůdce Na Vikárce. Při odchodu se propadá do podzemní chodby, kde je mnoho pokladů - myslí si, že je v královské klenotnici. Po stisku tajného pera na obraze Václava IV. se ocitá na ulici. Potká člověka s lucernou, který mluví zvláštní češtinou a tvrdí, že je rok 1420. Brouček se seznámí s Tomšíkem. Pak odchází k husitskému vojsku. Cestou se zastaví s Domšíkem v hospodě, chvástá se a je předveden až k Žižkovi. Během bitvy na Vítkově uteče do Prahy, je ale zajat a jako zběh má být upálen. Dají ho do sudu a ten zapálí. Nakonec se pan Brouček probudí v sudu Na Vikárce, kam opilý spadl.
Eliška Krásnohorská - vlastním jménem Pechová; účastnila se emancipačních hnutí, dbala na výchovu žen. Jejím životním úspěchem bylo otevření ženského gymnázia Minerva (1. SŠ pro ženy v Rakousko-Uhersku). Působila také jako mluvčí ruchovců, literární kritička, překladatelka, psala libreta k operám B. Smetany (Hubička, Tajemství, Čertova stěna)…
Lumírovci = škola kosmopolitní
Literární skupina soustřeďující se kolem časopisu Lumír (J. V. Sládek). Navazují na májovce, podle nich měla být česká literatura otevřená světovým literaturám = snaha po světovosti. Lumírovci byli ovlivněni parnasisty - podle nich mělo být umění neosobní, zobrazovat jenom krásu a proto kladli důraz na formu básně.