Smrt krásných srnců
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Kontext autorovy tvorby:
Ota Pavel začal publikovat v 50. letech krátké fejetony a reportáže. Jeho první velký literární úspěch byla kniha Dukla mezi mrakodrapy. Ze sportovního prostředí také napsal knihy Plná bedna šampaňského, Pohár od Pánaboha, Pohádka o Raškovi či Syn celerového krále. Posmrtně byly také vydány sbírky vzpomínkových próz, například Jak jsem potkal ryby nebo Zlatí úhoři.
Několika jeho sportovně zaměřeným dílům byly uděleny novinářské či literární ceny (např. cena Víta Nejedlého nebo Julia Fučíka).
Historický kontext
Ota Pavel byl ovlivněn především 2WW a jeho napůl židovským původem. Většinu války žil sám s matkou, protože ostatní členy rodiny odvedli do koncentračních táborů. Zažil také komunistický režim.
Literární kontext:
Ota Pavel se řadí do třetí vlny válečné literatury. Tito autoři psali především v 70. letech a válku zachycovali z úhlu odstupu času. Kromě Oty Pavla sem řadíme Zdeňka Pluhaře a Viktora Fischla.
Viktor Fischl
Hovory s Janem Masarykem
Dvorní šašci – tragický a groteskní příběh 4 židovských vězňů v koncentráku a po válce, pro jejich zvláštnost si je vybere velitel tábora, aby byly pobavením, jsou jeho dvorními šašky
Jeruzalémské povídky
2. vlna naší válečné literatury - (50. - 60. léta) - důraz na psychologii postav
Jan Otčenášek – Romeo, Julie a tma
Arnošt Lustig – svědectví o holocaustu + chování lidí v mezních situací (Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Dita Saxová)
Ladislav Fuks – psychologická próza (Pan Theodore Mundstock, Spalovač mrtvol)
Světová poválečná literatura – viz Poslední kabriolet
Děj:
V osmi povídkách Ota Pavel popisuje příběhy jeho tatínka Leo Poppera/Pavla v období 30. let minulého století, za druhé světové války a za komunismu.
Nejdražší ve střední Evropě – Maminka Oty Pavla vždy chtěla na dovolenou k moři do Itálie. Tatínek ovšem vždy toužil po svém vlastním rybníku s kapry, protože byl vášnivým rybářem. Proto, když mu pan Václavík nabídl jeden takový rybník, neváhal tatínek a peníze “investoval”. Mamince sliboval, že rybník jim přinese tolik peněz, že příště už do Itálie určitě pojedou. Vypadalo to jako výhodná koupě, protože když pan Vaclavík rybník představoval hodil do vody kousek housky a na hladině se objevil obrovský kapr. Jenže při slavnostním výlovu se ukázalo, že tenhle obrovský kapr byl jediným kaprem v celém rybníku.
Za několik let se tatínek panu Václavíkovi pomstil tím, že mu prodal ledničku (pracoval pro Elecrolux) ovšem bez vnitřku.
Ve službách Švédska – Tatínek pracoval pro firmu Elecrolux, jejímž generálním ředitelem byl bohatý pan Korálek. Když tatínek nastoupil, ukázal se jako velmi znamenitý obchodník a postupně sbíral jedno ocenění za druhým. Ukáže se, že hlavni motivací tatínka je paní Irma, žena pana Korálka, pro kterou má tatínek očividnou slabost.