Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Solzenicyn Jeden den Ivana Denisovice

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Alexandr Solženicyn

(1918 - 2008)

Jeden den Ivana Děnisoviče

Autor

- byl ruský spisovatel, publicista a politický činitel.

První literární dílo čtyřiačtyřicetiletého učitele matematiky a fyziky. Napsal roku 1959 pod názvem Šč-854. Původně vydaná 1962 v časopise Nový mír.

Za kritiku J. V. Stalina v dopise svému příteli byl v roce 1945 autor internován (=nucený pobyt) v koncentračním táboře zvůle období kultu osobnosti. Dohromady vězněn 8 let. Po návratu z tábora r. 1953 byl poslán daleko od svého domova do vyhnanství (Kazachstán), zde začal psát. 1957 se vrátil do Ruska a pracoval jako učitel. Byla mu udělena Nobelova cena za literaturu, ale nevyzvedl si ji, protože se bál, že by ho nepustili zpět do Ruska. Poté, co na Západě vyšlo jeho nejslavnější dílo Souostroví GULAG, byl však v r. 1974 stejně zbaven občanství a násilně vypovězen ze země. Odjel nejprve do západního Německa, později se usadil v USA. Zemŕel v Rusku na srdeční infarkt.

Další díla:

Rakovina - Německo a ruský samizdat, rozšířená verze 1978 USA a ruský samizdat), formou románu pojednává – velmi věrohodně – o léčebně rakoviny v postalinském období – tj. kolem r. 1956 (sám Solženicyn prodělal léčení z rakoviny roku 1954 v Taškentu). Hlavním hrdinou je člověk nemocný rakovinou, jedná se o vyhnance. Setkáváme se zde nejen s nedostatkem lůžek, ale i s láskou, a objevuje se tu i politika. Děj popisuje nestranná osoba, na pokoji a na chodbách s vyhnancem leží lidé různých povah a názorů, mezi nimi i komunisté.

Souostroví GULAG I–III (ruský samizdat), česky v zahraničí od 1974; samizdat – nedatováno, oficiálně 1990. GULAG je akronym, označující hlavní správu táborů nápravných prací. Solženicyn sám sebe považuje za kronikáře Gulagu mezi roky 1918–1956. Sám uvádí, že knihu píše pouze z povinnosti vůči lidem, kteří zde byli mučeni, zemřeli, nebo byli neprávem zadržováni. Jedná se o dílo, které je založeno na vlastních zkušenostech, na vzpomínkách spoluvězňů, atd. Přestože se ne vše, co je zde popsáno, podařilo dokázat, jedná se o věrohodný popis moci stalinismu v SSSR.

Postavy

Hlavní postava – Ivan Děnisovič Šuchov je vytvořena podle skutečného vojína Šuchova, který se Solženicynem bojoval za 2. světové války, ale nebyl nikdy vězněn. Ostatní postavy jsou podle skutečných osob i s jejich životopisy.

V novele je líčen jeden den obyčejného vězně Šuchova, který je spolu s tisíci dalšími muži vězněn v gulagu na Sibiři, táboře, kvůli tomu, že strávil krátký čas v německém zajetí. Sověty byl označen za špióna a je odsouzený k desetiletému trestu, už je v táboře zhruba 8 let. Nikdo si však nemůže být jistý, že ho po uplynutí doby trestu pustí, spíše se počítá s tím, že každému dají ještě dalších deset let.

Ťurin – vede svou partu, závisí na něm příděl jídla partě, která si ho váží

Témata, do kterých materiál patří