Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Višňový sad

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Višňový sad

Autor: Anton Pavlovič Čechov
Rok vzniku: 1903 (první uvedení bylo 30. ledna 1904)
Originální název: Вишнёвый сад (Višňovyj sad)
Čtené vydání:

ČECHOV, Anton Pavlovič. Višňový sad. 177. publikace, 5. svazek, edice D, 3. vydání. Praha: Artur, 2011. ISBN 978-80-87128-56-5.

Forma:

Literární žánr: drama / kritická komedie s prvky tragédie

Literární druh: drama

Jazykové prostředky:
Višňový sad je hra o 4 dějstvích, která nedodržuje pravidlo tří jednot. Jazyk postav je převážně nespisovný, a v některých okamžicích až vulgární. Autor při psaní textu využil metody monologizace dialogu, kdy postavy téměř nereagují na další postavy a jejich promluvy jsou jen jejich vlastní promluvy.

Obsah:

Děj:
Příběh hry začíná v momentě, kdy se Ljubov Andrejevna Raněvská s dcerou Aňou vrátí z Paříže na rodinný statek na ruském venkově. Raněvská se s dcerou vrátí z Paříže, kam odjeli po tragické smrti Anina bratra, z finančních důvodů. Mezitím se o statek stará adoptivní dcera Raněvské, Varja. Statek, spolu s překrásným višňovým sadem, je však zadlužen a hrozí, že bude prodán. Raněvská se spolu se svým bratrem Gajevem, podnikatelem Lopachinem a dalšími obyvateli statku snaží vymyslet, jak statek zachránit. O statek a sad však nakonec přijdou v dražbě. Raněnská, zničená touto další z mnoha ztrát, se rozhodne vrátit na nějakou dobu do Paříže a poté začít nový život.

Myšlenka díla:
Autor ve hře zobrazuje dobu přelomu 19. a 20. století v Rusku, kdo došlo k zániku nižší ruské šlechty a nástupu moderní podnikatelské třídy. Autor v ní ukazuje na zánik tradičních hodnot rozmach podlosti a vypočítavosti nově nastupující střední třídy.

Časoprostor:
Děj hry se odehrává na nejmenovaném ruském statku od května do října na začátku 20. století.

Charakteristické autorovy rysy v díle:
Dílo je význačné autorově typickou nedějovostí: hra neobsahuje význačné zvraty, a pokud ano, odehrávají se za oponou. Dílo se odehrává v tehdejší současnosti a autor poukazuje na tehdejší problémy společnosti. V díle můžeme najít motivy otázek o spravedlnosti, správnosti či smyslu života. Hra by šla označit za „lyrické drama“.

Postavy:

Ljuba A. Raněvská – Ljuba je vdova a matka tří dětí. Její nejstarší dcera, Varja je adoptovaná, její druhá dcera je Aňa a její syn, Gríša, se v 8 letech utopil. Jeho smrt jí spolu se smrtí jejího manžela a zradou ze strany jejího milence emočně zasáhli. Dalo by se říci, že jí zklamal život; s ničím si nedělala starosti, což jí nepřineslo nic dobrého, ba naopak přišla o rodinný statek.

Varja – Varja je dvaceti čtyř letá adoptovaná dcera Raněvské. Je pragmatická, pracovitá, pro ránu nejde daleko a bere život tak, jak je.

Jermolaj Lopachin – Jermolaj je podnikatel, který své mění získal tvrdou prací. Pro své obchody je však ochoten obětovat vše, včetně citů jiné osoby.

Témata, do kterých materiál patří