Ztracená generace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Německy psaná literatura v českých zemích
Existencialismus – filozofický směr, který řeší otázky smyslu bytí
Franz Kafka – pražský spisovatel německého původu. Narodil se na Starém Městě v židovské rodině. Se svým autoritativním otcem si nerozuměl. Kafku nebavila úřednická práce, nesnášel birokracii. Trpěl nízkým sebevědomím, 3krát se pokusil oženit. Zemřel v roce 1924 na tuberkulózu. Kafkova díla vydal jeho nejlepší přítel Max Brod. Další díla: Proces, Zámek, Amerika – jeho díla jsou těžká, zprvu nepochopená, v současnosti však velmi oblíbená
Proměna – (epika, novela) – ovlivněna existencialismem. Dílo obsahuje autobiografické prvky a vyjadřuje pocit bezmoci a zoufalství, pesimismus a samotu. Hl. myšlenkou je proměna lidí (hl. Markéty).
Obsah: hlavním hrdinou je Řehoř Samsa, který jednou zjistí, že se proměnil v brouka. Ví, že jeho proměna způsobí finanční problémy, protože doteď živil celou rodinu jen on. Rodina se ho štítí a vidí v něm přítěž. Jenom jeho sestra Markéta dokáže překonat odpor a stará se o něj. Kvůli finanční situaci začnou pronajímat pokoj. Když nájemníci uvidí odporný hmyz, dávají výpověď. Řehoř už nechce působit své rodině problémy. Několik dnů nejí a umírá žalem. Jeho rodina nad jeho ztrátou netruchlí a přijímá ji jako vysvobození.
Egon Erwin Kisch – pražský němec židovského původu, prozaik, novinář, komunista. Bývá označován jako „zuřivý reportér“. Byl znalcem pražského podsvětí, znal jeho zvyky a hovorovou češtinu. Dílo: Pražský pitaval
Pitaval bylo původně jméno fr. autora detektivek. Kisch si jeho jméno zobecnil jako označení pro detektivky/kriminální příběhy.
Angloamerická literatura
George Bernard Shaw – anglický dramatik, literární kritik, nositel Nobelovy ceny, představitel naturalismu
Pygmalion – komedie o 5 dějství, hra se stala předlohou pro muzikál My fair lady, děj se odehrává na začátku 20. století
Obsah: Pouliční květinářka Líza se seznámí s profesorem higginsem, který se zabývá fonetikou. Líza jej požádá, aby ji naučil mluvit spisovnou angličtinou. Higgins uzavírá sázku s plukovníkem Pickeringem, že Lízu naučí slušnému chování. Po půl roce se mu to podaří a nikdo nepochybuje o Lízině urozeném původu. Nakonec Líza odchází z Higginsova domu a bere si za muže chudého mladíka. Dá mu přednost před Higginsem, který by chtěl Lízou získat zpět.
Živnost paní Warrenové – typické pro naturalismus
Ernest Hemingway – americký prozaik, nositel Nobelovy ceny. Bojoval na italské frontě coby dobrovolník, po válce se živil jako novinář. Používá metodu ledovce, životní situace popisuje méně a nijak je nerozvíjí.
Sbohem armádo – protiválečný román, částečně autobiografický. Hemingway vychází z vlastních zkušeností
Stařec a moře – příběh o smyslu lidského života, o sepětí člověka s přírodou a o věčném lidském snažení
Obsah