LAKOMEC
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
MOLIÈRE (1622-1673) FRANCIE
Vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin. Byl jedním z největších dramatických básníků Francie. Celý život se věnoval divadlu- jako herec i tvůrce komedií, které ho proslavily po celém světě. Byl spisovatel a dramatik v období francouzského klasicismu.
Zabýval se hlavně komedií (satirické, veršované i prozaické) a fraškou. Ve svých hrách zesměšňoval společnost. Byl často v problémech, protože jeho hry popuzovaly královský dvůr. Zemřel při výstupu na jevišti, kdy hrál umírajícího ve hře Zdravý nemocný.
Další díla: Lékařem proti své vůli, Popleta, Škola pro muže, Škola pro ženy, Tartuffe, Misantrop, Učené ženy, Zdravý nemocný
Spisovatelé téže doby: Jean de Fontaine, Jean Racine, Pierre Corneille
LAKOMEC
Ukázka: Je to zločin tak nad všechno pomyšlení zvlčilý, že žádný trest na něj není dost strašný. A jestliže zůstane nepomstěn, nic už na světě není svatého.
[Páté dějství ]
Téma a motiv: chamtivost, bezohlednost, láska k penězům, lakota, podlézavost
Časoprostor: druhá polovina 17. století, Paříž
Kompozice: próza o pěti dějstvích, děj chronologický
Lit. druh a žánr: drama-komedie
Postavy: Harpagon- otec dětí, které by dokázal pro peníze obětovat, lakomý a bezcitný vdovec
Kleantes- syn Harpagona, bojácný, chytrý, upřímný
Frosina- dohazovačka, chytrá, vynalézavá
Mariana- krásná, mladá chudá dívka, stará se o svou nemocnou matku, zamilovaná do Kleanta
Vypravěč: monolog ve 3.osobě
Typy promluv: přímá řeč, dialogy
Jazykové prostředky: spisovný jazyk, archaismy, poetismy
Dílo vyšlo v roce 1667. Z francouzského originálu přeložil E. A. Saudek- Mladá fronta. Kniha má 89 stran.
Děj: Dílo vypráví o životě lakomce Harpagona a jeho dceři Elišce a synovi Kleantovi. Obě děti neměly svého otce moc rády, protože všichni věděli, jak je jejich otec bohatý a přitom lakomý. Eliška se zamilovala do Valéra, který kvůli ní pracoval pro jejího otce. Eliška o své lásce řekla bratrovi, který se jí též svěřil o své krásné chudé dívce z města. Rozhodli se, že to společně řeknou otci. Harpagon však začal mluvit o chudé Marianě sám a chtěl si ji vzít a svým dětem našel vhodné protějšky. Elišce starého, ale bohatého Anselma a pro Kleanta bohatou vdovu. To Kleanta velice rozhodilo.
Dohazovačka Frosina přivedla Marianu k Herpagonovi, ale když zjistila, že Mariana miluje Kleanta, rozhodla se, že pomůže mladé lásce. Později Kleant řekl vše o vsé lásce sám a pohádali se.
Kleant v zahradě potkal svého sluho Čiperu, který ukradl Herpagonovi kazetu s třiceti tisíci. Herpagon se rozzuřil a zavolal komisaře. Kuchař a kočí Jakub však z krádeže obvinil valéra, jelikož se už dříve nepohodli. Herpagon si zavolal Valéra, aby mu odůvodnil proč to udělal. Každý však měl na mysli něco jiného a Valér povídal o lásce k Elišce, čímž prozradil další tajemství.