Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




FILOZOFIE 1

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (68 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Základní fil. pojmy. Základy logiky. Vysvětlení pojmu F: nejstarší vědní obor, mnoho definic. Např. Věda o nejobecnějších ot. lidského bytí; o světě jako celku, jeho fungování, principech, problémech.- nebo – Soustava racionálního a kritického uvažování o problémech bytí jako celku – tedy světa, člověka, smyslu existence, poznání apod. Podstatou je lidská zvídavost. Tři zdroje F. F. otázky si lidstvo samozřejmě kladlo už dříve, ALE odpovídalo si na ně MÝTEM – „od mýtu k logu“.

F. se zabývá nejobecnějšími ot.→ ZÁKLADNÍ JE: JAKÝ JE SMYSL BYTÍ. Zákl.f.disciplíny + hraniční disciplíny: F. dějin; vědy; náboženství; práva atd. Vztah filozofie - náboženství

Ontologie ( metafyzika, = F. bytí)

Ptá se na jsoucno jako jsoucno, na celou skutečnost (bytí), ptá se, proč tato skutečnost je, co je jí vlastní, charakteristické. Ot. podstaty skutečnosti byla jednou z prvních otázek, kterou si filozofie kladla. Pojmy:

• Jsoucno – obecné označení pro cokoliv, co je; - nejčastěji pro jednotlivé věci, které se kolem nás vyskytují. Jsoucna, se vyznačují tím, že jsou • Bytí – výraz pro celek všeho, co bylo, je a bude. Bytí je vše existující – jak materiálně, tak ideálně. Bytí dopřává jsoucnům existenci, respektive bytím se rozumí způsob, jakým jsoucno je jako jsoucí.

• Substance - jsoucno, které existuje samo o sobě a nepotřebuje nic jiného ke své existenci (podstata).

(Esence = podstata, jsoucnost, bytnost. Základní princip věci, její podstata, to, co jí dělá tím čím je.) Fil. ot: Jaká je povaha bytí ? Materialismus = názor o jednoznačné prvotnosti h., fyzického, před jinými formami bytí. H. chápe jako stále existující…. Jiné formy bytí jsou na hmotě závislé, z ní odvozené.

Idealismus - podstata bytí je prvotně duchovní. Vznik a vývoj kosmu, světa i člověka považuje za nemyslitelný bez nějaké původní duch. podstaty, principu, rozumu či vědomí • objektivní id. = duch. podstata; princip; rozum; •subj. id. – podstatou je subjektivní lid. vědomí (solipsismus). monismus ; dualismus; pluralismus

Gnoseologie – zk. zákonitosti lid.poznání, tedy za jakých podmínek je možné-smysly, zkušenosti, rozum: jak jsou věci a jevy poznatelné (úplně? částečně?). Vývoj názorů: naivní realismus - když se však ukáže (obvykle na základě zkušenosti), že je to klam, nastává skepticismus (skepsis), čili – pochybování, prověřování našich schopností. Pokud to nevede k nalezení správné metody (nedaří se nám dlouhodobě k něčemu přijít) můžeme dojít až k AGNOSTICISMU. / GNOSTICISMUS - poznání je možné (svět je poznatelný). • noetika • epistemologie

Jak poznáváme (gnoseologické směry): -empirismus - senzualismus- - racionalismus +intuice - instinkt, bezprostřední vcítění; // mystika – poznání skrze skrytá tajemství, směřující k prožitku totožnosti s bohem - obvykle spojeno s askezí a intuitivním prožitkem//. Fil. antropol. se zabývá čl. jako celkem, jeho podstatou, smyslem, perspektivami; čím je určován ve svém bytí, zda je tvorem racionálním (rozumovým) či iracionálním. Např: Jaký je smysl lid.bytí?; otázky lidské svobody… Proč si klade tyto ot?:Protože člověk je nejproblémovější a nejkomplik. bytostí na nám známém světě! Problém čl.: je občan dvou světů: 1 jeho pól tvoří animalita (podléhá přírodním a fyzikálním z.); 2 pól transcendentalita = čl. jako duchovno překračuje uvedenou živočišnost, uvědomuje si sebe sama, svou vlastní existenci, vyčleňuje se z okolního světa, který chápe jako něco, co není on sám, přemýšlí o vztahu sebe sama ke světu a nějak se k němu stav.

Témata, do kterých materiál patří