Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Větrná elektrárna Jindřichovice pod Smrkem

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Javůrek, Šifta

Větrná elektrárna

Jindřichovice pod Smrkem

Při exkurzy v Jindřichovicích jsme mimo jiné navštívili i větrné elektrárny, postavené v rámci energetické soběstačnosti Frýdlantského miniregionu. A o nich se pokusíme napsat krátký text hlavně z fyzikálního hlediska.

U příjemného posezení ve srubu patřícím společnosti Resec, která obě větrné elektrárny v Jindřichovicích provozuje a financuje, jsme byli seznámeni s průběhem výstavby, funkčností, technickými parametry, ale i s mýty a stížnostmi, které se okolo tohoto ekologického zdroje elektrické energie vyskytují.

Začneme tedy tím, jak tu zde dva stožáry s gondolou a listy vyrostly. Po vytvoření projektu se konalo výběrové řízení na společnost, která tu zde bude vyrábět elektrickou energii pomocí větru - důležité je, že vítr patří do tzv. obnovitelných zdrojů. To vyhrála firma Resec. Na výstavbu si vybrala světově proslulého výrobce elektráren firmu Enercon, z jejichž nabídky si zvolila elektrárnu s názvem E-40/6.44 s výkonem až 600 kW. Tento typ si vybrala na základě toho,že je ekologicky přijatelná( tedy, že nevydává hluk, ale pouze ,,svist”, který neruší místní obyvatele a prý nevydává ani infra a ultrazvuk, který by nejen na lidi, ale i na zvěř měl neblahý dopad. Toto tvrzení bylo ověřeno i hygienickým auditem. Slečna, která nám vše o elektrárnách vyprávěla a vysvětlovala se nás také na různé věci ptala, např . jestli víme proč tato elektrárna nevydává hluk jako většina ostatních větrných elektráren. Hbitý Vojta Nejedlo na to přišel: ,,Protože nemá převodovku.“ vykřikl. ) To, že je ekologická a to, že bude stačit k výrobě energie pro celé Frýdlantsko byly asi ty nejhlavnější důvody k výstavbě a proto se přesuneme k tomu, jak tu zde dvě 85 metrů vysoké věže vyrostly. Jejich stavba zabrala pouze dva dny, ale celkem přibližně tři roky. ( To díky rychlé práci všech možných úřadů. ) Vystavěny byly na místě, které musí být minimálně 400 metrů od nejbližší obytné budovy ( z hygienických důvodů ) Celá výstavba stála 62 milionů korun a do provozu byly elektrárny uvedeny 8. května 2003, ovšem až od 20. srpna 2003 běží nepřetržitě. Při maximálním výkonu, který nastává při větru nad překonáním rychlosti 13 m/s dokážou elektrárny vydělat přibližně 700 tisíc korun, takže se investice pomalu, ale jistě vrací a na prázdno nevychází ani obec Jindřichovice pod Smrkem.

Témata, do kterých materiál patří