evropský politolog
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Tereza Pospíšilová 4.A
Chantal Mouffeová (* 1943, Charleroi)
je belgická politoložka
profesorka politické teorie v centru pro studium demokracie na univerzitě ve Westminsteru
bývá přiřazována k poststrukturalismu, postmarxismu a dekonstruktivismu.
nejvýznamnější prací je kniha Hegemony and Socialist Strategy
napsala spolu s Ernesto Laclauem
Své práce píše anglicky i francouzsky.
Další díla:
Gramsci and Marxist Theory (1979), Hegemony and Socialist Strategy: Towards a Radical Democratic Politics (1985), Dimensions of Radical Democracy: Pluralism, Citizenship, Community (1992), The Return of the Political (1993), Le politique et ses enjeux. Pour une démocratie plurielle (1994)
Hegemonie a socialistická strategie
Radikální demokracie
koncepce demokracie podle níž mají mít lidé základní právo participovat na přijímání všech rozhodnutí, která ovlivňují jejich život
založena na decentralizaci, participaci a co největším rozptylu politické moci
Na Hegemonii a socialistickou strategii se někdy pohlíží jako na „deset zaručených tipů, jak zavést socialismus“. Jenže tahle kniha není žádný návod k budování úspěšné levicové strany.
Současná masová hnutí angažovaná v radikální demokracii
Zapatova armáda národního osvobození
Socialistická strana Spojených států amerických
v knize argumentují: „sociální hnutí, která se pokoušejí o sociální a politickou změnu, vyžadují strategii protestu proti neoliberálním a neokonzervativním konceptům demokracie. Touto strategií je nahradit liberální definici demokracie, založenou na svobodě a rovnosti, zahrnutím pluralitních názorů a větší demokratizací společnosti. Toto stanovisko se jasně projevuje v socialistických požadavcích na kolektivizaci a zavedení samosprávy pracujících, tedy demokratizaci ekonomického života. Radikální demokracie je tak požadavek na demokratizaci všech společenských oblastí, ve kterých jsou přijímána rozhodnutí o životech ostatních.“
Cílem levice v současné domě by měla být radikalizace liberální demokracie
Myslí se tím, že každý bude mít možnost rozhodovat o dění ve státě
Pokud nebudou jasná pravidla, vypukne anarchismus a nastolit ho musí opět vláda exekutivní a zákonodárná, za podmínek že toho budou schopny
Každé hnutí, které přijde s požadavkem férových pravidel a chce tím obnovit liberální demokracii, bude však předem označeno za špatné. I když vyjadřuje obecný požadavek, tedy usiluje o obnovení liberální demokracie, jeho požadavek si občané špatně vyloží.
Každá obecná idea, byť je to idea liberální demokracie, se automaticky chápe jako dílčí idea, která vyjadřuje mínění jen určité části společnosti. Obecná idea nastolená určitým hnutím se předem chápe jako jeden názor z mnoha, i když vyjadřuje pravidlo, že tu má být pluralita názorů.
https://www.databazeknih.cz/zivotopis/chantal-mouffe-74802