DWDM technologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Na tomto obrázku je vidět ideální stav jádra i různé deformace. Polarizační disperze je ve srovnání s chromatickou v dnešní době daleko větší problém, přestože se jeví slabší. PMD závisí na mnoha faktorech, jako je použitý materiál, vnější vlivy nebo instalace kabelu. Dalším problémem je, že je proměnná v čase.
Chromatická disperze:
Chromatická disperze vzniká šířením signálu v optickém vlákně různými rychlostmi. Impulsy se proto začínají roztahovat a mohou zasáhnout do jiných impulsů, čímž samozřejmě dochází ke zkreslení. Chromatická disperze optického vlákna se skládá ze 3 složek: disperze materiálové, vlnovodové a profilové.
Útlum:
Útlum je základním parametrem každého vlákna, součástky i celých přenosových tras. Lze snadno odvodit pomocí vzorce, kde PVSTUP je výkon vysílací a PVYSTUP výkon na příjímací straně.
Útlum je nejdůležitější parametr při plánování délky optických tras. Trasa nám nesmí signál ztlumit pod nejnižší úroveň rozpoznatelnou detektorem. Každá součástka v síti má svůj útlum, který určuje i kvalitu zařízení, a proto bývá útlum kontrolován na všech stupních výroby optických prostředků. Příčiny tohoto jevu můžeme rozdělit do dvou skupin. První možnou příčinou jsou vlastnosti použitého materiálu a druhou skupinou jsou vnější příčiny způsobující radiační ztráty.
Začněme materiálovými ztrátami, které vznikají absorpcí a rozptylem světla vlivem nežádoucích příměsí a poruch v použitém materiálu. Radiační ztráty vznikají v důsledku ohybů kabelu, které ještě můžeme rozdělit na mikroohyby a makroohyby.