Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DWDM technologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.12 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

RAMAN:

Zesilovače typu RAMAN jsou poměrně jednodušší. Jedná se o laserový zdroj záření připojený k optické trase a signál, který na tuto trasu vysíláme je zesilovaný interakcí použitého laseru (pumpy) s rozvibrovanými atomy vlákna. Díky tomu je vlnová délka pumpy zvýšena na vlnovou délku signálu, a tím je zesilován. Občas bývá tento jev nazýván jako RAMANŮV jev. U tohoto typu zesilovače se nedosahuje tak dobrých hodnot jako u zesilovačů EDFA. Zvýšení úrovně signálu se pohybuje kolem 15 – 20 dB, ale výhodou je použitelnost na prakticky všech vlnových délkách, jen musí být správně zvolena vlnová délka laserového zdroje.

Pasivní prvky:

Splitter (Dělič):

Zařízení s jedním vstupem a několika výstupy, kde je vstupní signál dělen mezi výstupní porty. V opačném směru od uživatele je signál spojován z několika ONT do jednoho vlákna. Děliče jsou pasivní zařízení, tudíž nepotřebují žádný extérní zdroj energie. Jejich důležitý parametr je útlum, který vzrůstá podle počtu výstupních portů.

PLC Splittery (Planar Lightwave Circuit):

Děliče vyráběny planární technologií, u kterých je možno dosáhnout až 128 výstupních portů. Na principu postupného dělení.

FBT Splittery (Fused Bionic Taper):

Děliče založené na fúzní metodě, která spočívá ve spojování optických vláken při vysokých teplotách a tlaku, kde dochází k natavení pláště a jádra se dostávají velmi blízko sebe. Touto technologií lze vyrobit jen svazky 2 - 4 vláken, která je možné pro dosažení většího počtu výstupních portů řadit kaskádovitě za sebe.

Optické transceivery:

Tyto prvky se zapojují do „šasí“ přepínače a fungují jako vysílač/přijímač. Výhodou je, že není nutné hned zpočátku investovat do drahého prvku plně osazeného drahými optickými porty. Jednotlivé transceivery dle potřeby postupně doplňujeme. Při změně konfigurace není nutné měnit celý aktivní prvek, ale stačí pouze vyměnit jednotlivé transceivery. Zajišťují vysokou modularitu při návrhu, instalaci a během správy systému.

ROADM (Reconfigurable Optical Add Drop Multiplexer):

ROADM je optické zařízení umožňující vyčlenit (DROP) ze spektra xWDM signálu danou množinu kanálů, zároveň dokáže místo právě vydělených kanálů zařadit kanály z jiného směru (ADD), které mají stejné vlnové délky jako kanály vyloučené. Plně konfigurovatelný ROADM nemá žádné omezení mezi všemi rozhraními, lze tudíž přepnout jakýkoliv kanál na jiný. V kaskádovém zapojení Add/Drop multiplexerů je třeba počítat s tím, že se kumuluje optický šum v kanálech. S tímto faktem je nutné uvažovat při navrhování sítí.

Negativní vlivy:

Polarizační disperze:

Polarizační disperze (dále jen PDM) je negativní vliv, který udává zkreslení impulsu procházejícího optickým vláknem. Vzniká například při rozdílné délce trasy obou polarizačních rovin. K polarizační disperzi může dojít, pokud je vlákno poškozené, a to třeba mechanickým namáháním nebo špatnou mechanickou montáží. Problém je, že s polarizační disperzí vzniká samozřejmě šum a omezuje se rychlost dané linky. Příčinou PDM je asymetrie optického vlákna.

Témata, do kterých materiál patří