Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Šíření rádiových vln

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.74 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Existuje několik možných typů rádiových vln pro přenos od vysílače k přijímači:

• přímá rádiová vlna (mezi vysílačem a přijímačem)

• povrchová rádiová vlna (země-vzduch s útlumem od země)

• prostorová rádiová vlna (příma a odraz)

• šíření rádiové vlny troposférickým rozptylem (10-12km ovlivněná plyny a vodou – zakřivení, odraz, rozptyl)

Délka Frekvence 1 Velmi dlouhé 10 km -- 100 km 30 kHz -- 3 kHz 2 Dlouhé 1 km -- 10 km 300 kHz -- 30 kHz 3 Střední 100 m -- 1000 m 3 MHz -- 300 kHz 4 Krátké 10 m -- 100 m 30 MHz -- 3 MHz 5 VKV 1 m -- 10 m 300 MHz -- 30 MHz 6 UKV 1 dm -- 10 dm 3 GHz -- 300 MHz 7 centimetrové 1 cm -- 10 cm 30 GHz -- 3 GHz 8 milimetrové 1mm -- 10 mm 300 GHz -- 30 GHz

Polarizací vlnění rozumíme orientaci vektoru intenzity elektrického pole vzhledem ke směru šíření. Pro směr svislý k zemskému povrchu hovoříme o vertikální polarizaci. Pro směr vodorovný se zemským povrchem hovoříme o horizontální polarizaci. Rádiové vlny se nešíří stále stejným jen určitým homogenním prostředím. Naopak, často přecházejí do prostředí s výrazně odlišnými vlastnostmi. Bude-li elektromagnetická vlna dopadat na rozhraní mezi dvěma prostředími, pak se část vlny odrazí v témže prostředí a část proniká do druhého prostředí. Pro odraz a lom platí zákon Schnellův a Fresnelův.

Vlastnosti a použití

Velmi dlouhé vlny - Jsou ty, které se šíří po celé zeměkouli. Najdeme je v celosvětových navigačních systémech pro leteckou a námořní dopravu. Vlna je schopná se zatočit a jsou pro ně potřeba rozměrné antény.

Dlouhé vlny - Používají se na velké vzdálenosti. Mužeme je nalést v radiokomunikacích, metrologii a pro rozhlas na dlouhé vzdálenosti.

Střední vlny Ty se použvívají u radiokomunikacích, pro sdělovací služby a rozhlas na střední vzdálenosti

Velmi krátké vlny - Nalezneme v televizi v I., II. a III. pásmu. Používají se především pro sdělovací služby omezeného dosahu jako jsou: sanitární služba, policie, dopravní pohotovost a hasiči. VKV radiokomunikace, rozhlas.

Ultra krátké vlny - Pro televizi IV. a V. pásmo. Radiolokace, radionavigace, kosmické a radioreléové spoje. Samozdřejmě pro radiokomunikace na krátkou vzdálenost.

Centrimetrové vlny - Použití na vícenásobnou telefonii a u radiolokátorů. Spojení s družicemi. Dále pro radioreléové spoje, jelikož mohou vysílat v úzých svazcích a v určitém směru.

Milimetrové vlny - Jsou vhodné pro telekomunikaci na vláknových světlovodech. Pro speciální radioreléové spoje, nebo také pro přesné přistávací a říční lokátory a přesné výškoměry Další Vlny mohou být subminiaturní, však tyto vlny hraničí s infračerveným zařízením…

Vícecestné šíření

Vícecestné šíření je další významný mechanismus zeslabování signálu. Odražené vlny způsobují zeslabování zvané multipath, což znamená, že rádiový signál může dosáhnout přijímače různými cestami. Útlum nastane typicky tehdy, když odražená vlna dosáhne přijímače současně s přímou vlnou, avšak v opačné fázi.

Témata, do kterých materiál patří