Šíření rádiových vln
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Fresnelova zóna
Jednou z nutných podmínek v pásmu bezdrátových spojů PTP a některých PTM je přímá viditelnost mezi přijímací a vysílací anténou. Není to však podmínka postačující. Pro kvalitní přenos musí být volná (bez překážek) ještě tzv. Fresnelova zóna, tedy určitý prostor kolem spojnice těchto dvou bodů (podobný doutníku, odborněji také elipsoid). V prostoru této zóny by se neměla vyskytovat žádná překážka, ani by do ní neměla třeba částečně zasahovat (např. střecha nějakého domu, stromy a pod.). Průměr Fresnelovy zóny v jejím nejširším místě (což je v polovině celkové délky trasy) lze spočítat, ale často postačí tato stručná přehledová tabulka. Je sestavena pro různé celkové délky trasy dle tabulky. Narušená Fresnelova zóna většinou nemá za následek příliš podstatné snížení úrovně signálu. Spíše se projeví jako nárůst rušivých odrazů, což snižuje kvalitu přenášeného datového toku. Pokud není volných alespoň 60% průměru zóny, dochází již k výrazné degradaci kvality spoje a vliven odrazů k významnému zarušení okolí.
Délka spoje Průměr Fresnelovy zóny 100 m 1,8 m 200 m 2,5 m 300 m 3,1 m 400 m 3,6 m 500 m 4,0 m 700 m 4,7 m 1000 m 5,6 m 1200 m 6,2 m 1500 m 6,9 m 2000 m 8,0 m 2600 m 9,1 m 3000 m 9,8 m 4000m 11,3 mŠíření rádiových vln od vysílače k příjmači
Máme několik možných rádiových kanálů pro přenos rádiové vlny od vysílače k příjmači:
• Příma rádiová vlna
• Povrchová rádiová vlna
• Prostorová rádiová vlna
• Šíření rádiové vlny troposférickým rozptylem
• Šíření rádiové vlny odrazem od ionosféry
Každý rádiový kanál se využívá pro jiné kmitočtové pásmo a na jiné vzdálenosti.
Přímá rádiová vlna - Šíří se relativně na krátké vzdálenosti. Podmínkou pro existenci přímé rádiové vlny je přímá viditelnost mezi vysílací a příjmací anténou. Přímá rádiová vlna umožňuje spojení od desítky až stovek metrů Příklad přímého rádiového spoje, který využívá radiovou vlnu je spoj Wi-Fi.
Povrchová rádiová vlna - Šíří se na rozhraní země a vzduchu. Vždy dochází ke ztrátam při průchodu různýmo prostředími (suchá půda, vlhká půda, vodní hladina..). Povrchová vlna se šíří na velké vzdálensti (až stovky metrů) Je citlivá na atmosférické, průmyslové a elektrizační poruchy.
Prostorová rádiová vlna - Vlna složena z rádiové vlny přímé a z rádiové vlny odražené. Šíření rádiové vlny troposférickým rozptylem U šíření troposférickým rozptylem sledujeme:
• Zakřivení trajektorie rádiové vlny
• Jako důsledek změn střední hodnoty indexu lomu s výškou
• Odraz a roztpyl rádiových vln na hdydrometeorech
• Déšť, mlha sníh apod.
• Útlum rádiové vlny
• V hydrometeorech a plyneh atmosféry
Dálkové troposférické šíření je vytvořeno: