Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Sopečná-činnost

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

IZS

1, Sopečná činnost
Popis sopky: Každá sopka je vyvýšenina, která je tvořena sopečným materiálem a je spojena a přívodem s tzv. magmatickým krbem pod povrchem. Magmatický krb je prostor v hloubkách pod zemským povrchem, ve kterém jsou horniny v tekutém stavu. Pokud mají látky zahrazenou cestu uvolí si ji výbuchem.
Důvody vzniku: mohou vzniknout v důsledku přírodních a chemických procesů uvnitř sopky nebo podle jiných vlivů v okolí sopky např. zemětřesení, lidský faktor
Dělení sopek
činné: ta, která v historické době soptila
nečinné: ta, která v historické době nesoptila
Výlevné: vylévají se často, nejsou nebezpečné
Výbušné: Vesnu Etna
Smíšené – stratovulkány: mohou se vylít i vybouchnout
Super vulkán : je sopka schopná sopečnou erupcí produkovat ejekta větší než 1 tisíc kubických kilometrů. Super vulkán může vzniknout, pokud magma vystupuje na povrch z horkých skvrn, ale není schopno proniknout skrze zemskou kůru. Tlak vzrůstá a magma se rozšiřuje do chvíle, kdy není kůra schopná udržet tlak. Super vulkán může vzniknout v konvergentní zóně tektonických desek a v kontinentálních horkých skvrnách
Nebezpečné sopečné procesy:
Lávové proudy: láva, která vytéká, rychlost od 300 m do 3 km/h. Ochrana bombardováním letadly, tím rozruší ztuhlé okraje, které vytvořili koryto a láva MŮŽE TÉCI JINÝM SMĚREM.
Sopečné bahnotoky: při dešti se popel nasytí vodou a přemění se v tekutou kaši. Jedinou ochranou je včasná evakuace
Sopečné povodně: z ledovců, které tají při sopečných výbuších
Žhaví sopečná mračna: směs horkých plynů a tefry, Lidem se vypařují tekutiny z těla. Ochrana včasná evakuace
Monitoring: seismografy, satelity, šíření sopečného popela, emise CO2, elektrické, gravitační a magnetické měření,
Činné sopky: Etna, Vesuv,

Sopka Krakatoa
je sopečný ostrov z lávy v Sundském průlivu v Indonésii. V roce 1883 došlo ke katastrofické sopečné erupci, která zabila asi 40 000 lidí Tato erupce, měla sílu 6 podle indexu sopečné výbušnosti. To odpovídá síle 200 megatun TNT. Výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 zničil asi 165 obcí a měst, dalších 132 bylo vážně poškozeno. Nejméně 21 007 lidí pak zemřelo a další desítky tisíc lidí byly zraněny. Mnoho škod také napáchaly vlny tsunami, které tato sopečná erupce vyvolala. Výbuch sopky Krakatoa výrazně ovlivnil i globální klima (jev, který se označuje jako sopečná zima). V následujícím roce po erupci došlo k poklesu průměrné globální teploty
St. Helena
Jedná se o stratovulkán v severní části Kaskádového pohoří. 18. května 1980. Jednalo se o největší sopečnou událost v dějinách Spojených států. Zahynulo při ní 57 lidí, bylo zničeno 250 domů, 47 mostů, 24 km železnice a 298 km silnic.

Prvním příznakem blížící se katastrofy bylo zemětřesení o síle 5,1 Richterovy stupnice. To vyvolalo masivní kolaps severní stěny hory. Následoval obrovský pyroklastický oblak, Erupce sopky Mount St. Helena v roce 1980 měla podle indexu sopečné výbušnosti (VEI) sílu.

Témata, do kterých materiál patří