Charakterizujte vztah cloveka a spolecnosti a popiste roli sociologie. Sociologie jako produkr
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
1. Charakterizujte vztah člověka a společnosti a popište roli sociologie.
Sociologie jako produkt krize tradiční společnosti a generalizace trhu
ČLOVĚK A SPOLEČNOST
Člověk je společenský tvor, nemůže žít trvale bez společnosti. Člověk se rodí do společnosti, kterou si nevybral. Na život ve společnosti je odkázán společenskou dělbou práce. Podmínkou úspěšného společenského života je dodržování pravidel, které jsou společností vynucovány a kontrolovány. Člověk má často pocit, že je chycen do pasti, protože jeho život daleko víc záleží na rozhodnutí a manipulaci druhých než na vlastní svobodné volbě. Tento pocit je často oprávněný a pramení z toho, že člověk nedokáže vidět souvislost mezi individuálním životem a jeho problémy a vývojem společnosti jako celku. Zde nastupuje roli sociologie, která poskytuje každému jednotlivci potřebné množství informací umožňujících vztah jednotlivce a společnosti pochopit. Američan Ch. W. Mills tuto schopnost nazývá sociologickou imaginací.
SOCIOLOGIE JAKO PRODUKT KRIZE TRADIČNÍ SPOLEČNOSTI
Sociologie jako samostatná společenská věda vzniká až v 1. třetině 19. století. Dříve se uvažování o společnosti objevovalo ve filosofii a teologii. Nemohla vzniknout dříve než problémy, které řeší. Těmi problémy bylo zhroucení všech kontrolních mechanismů, které udržovaly tradiční společnost v chodu. Mezi nejvýznamnější kontrolní mechanismy tradiční společnosti patří především náboženský výklad světa, vůle panovníka, šlechty a církve (nevolnictví a poddanství), morálka, tradice, zvyky a obyčeje. Tyto mechanismy jsou postupně rušeny nebo přestávají fungovat. S průmyslovou revolucí končí manufaktury a jsou nahryzeny strojovou velkovýrobou. Měšťané se bouří proti šlechtě, chtějí politickou moc. Zrušení nevolnictví mělo za následek odliv venkovanů do města. Tradice z vesnic se do města nepřenesly, ve městě je anonymita. Vzniká potřeba analyzovat fungování rodící se moderní společnosti tak, aby mohly být identifikovány nové kontrolní mechanismy, které by zajistily jak stabilitu, tak i dynamický rozvoj moderní společnosti v podmínkách průmyslové revoluce. Tak vzniká sociologie a již její zakladatel August Comte ji rozdělil na:
a) sociální statiku - výčet institucí, které mají udržet stabilitu společnosti (stát, právní systém, rodina)
b) sociální dynamiku - popis žádoucích změn, které mají dokumentovat přednosti moderní společnosti, oproti společenským tradicím a zabývá se pokrokovým rozvojem společnosti
Novým kontrolním mechanismem se stává trh práce.
GENERALIZACE TRHU = VZNIK MODERNÍ SPOLEČNOSTI
Trh se stává jediným kontrolním mechanismem společnosti. Hranice mezi tradiční a moderní společností je poměrně ostrá a je vyznačena radikální přeměnou role trhu ve společnosti. V tradiční společnosti sloužil trh a obchod pouze ke směně malé části výroby. Chod tradiční společnosti byl určován náboženským výkladem světa, rozhodnutím panovníka, morálkou, tradicemi, zvyky a obyčeji.