22.Obecná stavba nervového systému, reflexní oblouk, obvodové nervy, hřbetní mícha a míšní nervy (1)
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
podle místa vzájemného kontaktu mezi oběma buňkami
synapsi může tvořit: axon jedné buňky a tělo druhé buňky (axo-somatická synapse), axon a dendrit (axo-dendritická synapse), axony obou buněk (axo-somatická synapse) a dendrity obou buněk (dendro-dendritická synapse).
PERIFERNÍ NERVY: propojují CNS s receptory a s výkonnými orgány.
Nervy citlivé, senzitivní (dostředivé, aferentní) - obsahují vlákna, která vedou informaci z receptorů do CNS
Nervy hybné, motorické (odstředivé, eferentní): obsahují vlákna, která vedou informaci z CNS k efektorům:
a) motoneurony – končí na nervosvalových ploténkách kosterních svalů. Zprostředkovávají vůlí ovladatelné pohyby.
b) vegetativní nervy – sympatikus a parasympatikus jsou zakončené v hladké svalovině, v myokardu a žlázách. Činnost vegetativního systému je vůlí neovladatelná.
nervy smíšené (většina) obsahují vlákna senzitivní, motorická a vegetativní. Jejich přerušení vede ke ztrátě citlivosti, hybnosti a k poruchám prokrvení v oblastech, které inervují.
REFLEX
je funkční jednotka nervové soustavy. Je to odpověď organismus podráždění receptoru. Reflex probíhá po reflexní dráze složené z 5-ti základních částí. Receptor -> dostředivá dráha ->centrum (mozek, mcha) -> odstředivá dráha -> výkonný orgán, zpětná vazba mezi efektorem a receptorem.
Nejjednodušší reflexní okruh tvoří dva neurony spojené jednou synapsí – monosynaptické reflexy. Polysynaptické reflexy mají v reflexním okruhu zařazené vmezeřené neurony (interneurony).
Dělení reflexů:
podle receptorů
exteroreceptivní – reagují na změny vnějšího prostředí zprostředkované kožními, zrakovými, sluchovými, čichovými a chuťovými receptory
interoreceptivní – reagují na chemické a fyzikální změny vnitřního prostředí
proprioreceptivní – zprostředkovávají informace z kosterních svalů a kloubů
podle centra
mozkové – vývojově nejmladší
míšní
mimocentrální – axonové, gangliové
podle efektoru
somatické – efektorem je příčně pruhovaná svalovina
vegetativní (autonomní) – efektorem je hladká svalovina, myokard a žlázy
podle podmínek a pevnosti spojení
nepodmíněné (vrozené)
podmíněné (získané)
Hřbetní mícha
Je dlouhá 40-50cm a uložená v páteřním kanálu. Horní konec plynule přechází v prodlouženou míchou, dolní konec se kuželovitě ztenčuje a dosahuje pouze k druhému bedernímu obratli. Dále je vyplněn souborem vláken bederních a křížových míšních kořenů a nervů tzv. „koňský ohon“ (cauda equina). Míchu dělíme na část krční, hrudní, kostrční, křížovou a bederní - jednotlivé úseky hřbetní míchy se dělí na segmenty, například hřbetní mícha má 7 segmentů. Na příčném řezu je zřetelně rozšířena šedá a bílá hmota míšní.
šedá hmota – složená z těl nervových buněk, je uložena kolem centrálního kanálku do tvaru motýlích křídel. Kratší a širší přední rohy míšní obsahují těla buněk, jejíž výběžky tvoří motorická vlákna míšních nervů. Zadní rohy končí senzitivními vlákny. Postranní rohy hrudní a bederní části míchy jsou uložena těla negangliových sympatických a v křížové části míchy parasympatických neuronů
bílá hmota: na povrchu míchy jsou patrné zářezy, které rozdělují bílou hmotu míšní na přední, zadní postranní provazce. Nervová vlákna se v těchto provazcích seskupují ve vzestupné a sestupné dráhy míšní. V předních provazcích probíhají hlavně sestupné (motorické) dráhy. Vzestupné (senzitivní) dráhy probíhají v zadních provazcích, zprostředkovávají pocity dotyku, tlaku, polohy a pohybu končetin. V postranních provazcích jsou dráhy vzestupné i sestupné.