22.Obecná stavba nervového systému, reflexní oblouk, obvodové nervy, hřbetní mícha a míšní nervy (1)
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
22. Obecná stavba nervového systému, reflexní oblouk, obvodové nervy, hřbetní mícha a míšní nervy
Stavba nervového systému
Nervový systém je nejvýše postaveným řídicím systémem v organismu. Zasahuje do činnosti všech orgánů, koordinuje činnost jednotlivých systémů a celého organismu. Řídící částí nervového systému je mozek (encephalon) a mícha (medulla spinalis) označované jako centrální nervový systém (CNS). V zárodečném vývoji se CNS zakládá jako trubice, jejíž přední konec se rozšiřuje nejprve na 3(přední, střední, zadní mozek) a později na 5 váčků. Z trubice vede hřbetní mícha.
Jednotlivé oddíly CNS jsou stupňovitě uspořádány. Základní částí je mícha. Výše postavenou částí je zadní mozek, tvořený prodlouženou míchou (medulla oblongata), Varolovým mostem (pons Varoli) a mozečkem (cerebellum). Nad Varolovým mostem je střední mozek (mesencephalon). Součástí předního mozku je koncový mozek (telencephalon) a mezimozek (diencephalon). Nejvyšším oddílem je přední mozek. CNS je oboustranně propojen s periferií organismu prostřednictvím periferních nervů.
Základní vlastností nervové tkáně je vytvářet a vést vzruchy. Stavební jednotkou je neuron, který potřebuje ke svému životu glukózu a kyslík. Pokud se jich nedostává po 5min. nezvratně odumírá. Může mít až 6 000 spojení s jinými neurony. Kolem neuronu se nachází tzv.Gliové buňky:
astrocyty – umožňují transport kyslíku a živin z krve k neuronům a odpadních látek a CO2 z neuronu do krve
oligodendroglie – vytvářejí myelinové obaly neuritů v CNS
mikroglie – podílejí se na obranných reakcích organismu a mají schopnost fagocytózy
Stavba neuronu
dendrity
keříčkovité útvary na povrchu buněčného těla neuronu
skrze ně vstupují do neuronu vzruchy
buněčné tělo
probíhá v něm analýza (rozbor) vzruchu a syntéza (tvorba odpovědi)
iniciální segment
vzniká v něm tzv.akční potenciál
axon (neurit)
jedná se o část neuronu, kterou vede akční potenciál dál. Může být dlouhý až 1,5m a je obalený tukovými pochvami:
vnitřní (Myelinová)
vnější (Schwanova)
mezi pochvami se nacházejí tzv. Ranvierovy zářezy. Čím je tlustší pochva, tím rychleji se vzruch šíří. Akční potenciál se šíří skokem od zářezu k zářezu.
nervové zakončení
jedná se o keříčkovité rozvětvení axonu
na konci je tzv. synaptický knoflík – nacházejí se váčky, které obsahují neurotransmitery a mitochondrie
Synapse je místo spojení dvou buněk, kde aspoň jedna je neuronálního původu. Umožňuje přenos nervových vzruchů z jedné buňky na druhou
každá má dvě základní části:
presynatickou (konečná část axonu)
postsynaptickou (buněčná membrána těla nervové buňky)
dělíme je:
podle způsobu přenosu vzruchu
chemické synapse představují nejvíce synapsí v nervovém systému. Přenos informace z buňky na buňku je zprostředkován chemickou látkou – mediátorem (noradrenalin, acetylcholin). Presympatická část obsahuje synaptické váčky s mediátorem a váže se na receptory postsynaptické membrány.
Elektrické synapse umožňují přímý přenos informace z buňky na buňku těsným kontaktem obou buněčných membrán.Typ přenosu je málo u savců, existuje u ryb a dalších nižších živočichů.