Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




tahak krev

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (87.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

7) erytrocyty- erytropoéza, anemie, hypoxie, oxyygenoterapie, vazby plynůs hemoglobinem, krevní sk., transfuze

Erytrocyty(červené krvinky)

- jsou nepravé buňky, jejich specializace je přenos plynů

-Průměrná délka života erytrocytů v krvi je 120 dnů

-Obsah:- 60% vody, 40% sušiny a 95% ze sušiny tvoří hemoglobin(červené krevní barvivo)

-počet: M- 4,3-5,3*1012/l

Ž- 3,8-4,8*1012/l

Sedimentace erytrocytů (FW) - Rychlost klesání erytrocytů v nesrážlivé krvi.

Fyziologická hodnota maximálně 10-20 mm/hod.

Fyziologické zvýšení FW - těhotenství, menstruace

Patologické zvýšení - záněty, nádory

-kyslík difunduje z plicních sklípků do krve na základě tlakového rozdílů. Malá část kyslíku zůstane rozpuštěná v krevní plazmě, většina se váže v červených krvinkách na hemoglobin. Na úrovni kapilár přestupuje kyslík z erytrocytů do mezibuněčného prostoru a tím k buňkám, které ho využívají při aerobním metabolismu( chemická přeměna látek vyžadující kyslík). Z tkání přestupuje do krve oxid uhličitý(CO2). Část CO2 zůstane rozpuštěná v krevní plazmě, část se váže na hemoglobin a nejvíce oxidu uhličitého se transportuje v krevní plazmě ve formě bikarbonátu( ten vzniká v krvinkách rozpadem kyseliny uhličité) V plicích přestupuje CO2 do plícních sklípků a je z organismu vylučován dýcháním.

Erytropoéza - tvorba červených krvinek v kostní dřeni.

Je potřeba:

  1. hormon erytropoetin

produkovaný ledvinami

  1. pohlavní hormony testosteron (stimuluje),

estrogeny (tlumí)

  1. kyselina listová a vitamin B12

  2. železo

Podnětem pro tvorbu erytropoetinu je:

nedostatek O2 ve tkáních (hypoxie) způsobený krvácením,

nedostatkem erytrocytů (anémie), pobyt ve vysokých

nadmořských výškách atd.

-hypoxie- je nedostatek kyslíku pro tělesný metabolizmus. Hypoxie je způsobena špatnou funkcí některého článku dopravy kyslíku k buňkám organismu.

  • Anemická hypoxie - Chyba na straně červených krvinek. Nejsou schopné vázat a přenášet kyslík v dostatečném množství. Způsobuje jí nedostatečný počet krvinek (anémie), nebo špatná funkce hemoglobinu.

  • Cirkulační hypoxie - Červené krvinky nesou kyslík, ale krev neteče k buňkám. Nastává například při selhání srdce, šoku, nebo při přetížení.

  • Histotoxická hypoxie - Chyba na straně buněk. Nejsou schopné kyslík zužitkovat. Nastává při otravě alkoholem, drogami nebo jinými látkami. Při otravě kyanovodíkem je zablokováno tkáňové dýchání, přenos kyslíku krví je neporušený. Proto osoba s otravou HCN má růžovou kůži (okysličená krev proudí i v žílách protože tkáně nemohou kyslík vstřebat).

Hemoglobin- je červené krevní barvivo složené ze dvou částí- z nebílkovinného hemu( železo) a z bílkovinného globinu. Kyslík se v červené krvince váže na dvoumocné hemové železo. Hemoglobin s navázaným kyslíkem se označuje jako oxyhemoglobin. Oxid uhličitý se váže na globinovou část hemoglobinu. Tento druh označujeme jako karbanohemoglobin. Vazbu kyslíku je hemoglobin a jeho uvolňování ovlivňuje mnoho faktorů- teplota, CO2, pH. Kromě kyslíku a oxidu uhličitého se může hemoglobin vázat i na jiné látky např. oxid uhelnatý. HbCO- karboxyhemoglobin- se tvoří snadněji než oxyhemoglobin, takže stačí velmi malé množství tohoto plynu, aby hemoglobin ztratil základní funkci transportovat kyslík, a organismus se tak otráví CO.

Témata, do kterých materiál patří