Nátěrové hmoty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Plniče pórů se dělí na pastové a lakové.
Pastové plniče k plnění hrubě pórovitých dřevin se obvykle skládají z oxidu křemičitého, lněného oleje a fermeže se sušidlem, které dlouho schnou, anebo je lněný olej nahrazen nitrocelulózovým nebo syntetickým lakem – rychleji schnou (asi 2-4 hod při 20 °C).
Lakové plniče jsou určeny na jemně pórovitá dřeva, jsou to v podstatě nitrocelulózové nebo syntetické laky se zvýšeným obsahem sušiny. Plní zpravidla i funkci základního laku. Patří sem např. plnící lak POROPRIME, používaný jako pinie a základní lak pod kyselinou tvrditelné laky, laky ALBET a ALBÍN – plnící laky na světlé dřeviny pod kyselinou tvrditelné i syntetické laky (obsahují navíc i UV absorbér, který zabraňuje nebo zpomaluje tmavnutí světlých dřev vlivem světla). Lakový plnič si může výrobce vyrobit z nitrocelulózového laku a polyesterového obrusu - doporučuje se však vždy nejdříve vyzkoušet na vzorku povrchově upravovaného dřeva.
Laky jsou roztoky anebo disperze, které se nanášejí v tekutém stavu na plochy, fyzikálně nebo chemicky přecházejí do tuhého stavu a tvoří film.
Pigmentové
- zakrývají strukturu dřeva. Podle plnidel a pigmentů (podle jejich poměru k pojivu) se dělí na:
Tmely – mají vysoký obsah pigmentů a plnidel. Používají se k vyplňování spár, trhlin a nerovností natíraného předmětu. Protože mají vyrovnávat dokončované plochy, musí být elastické, aby se přizpůsobovaly objemovým změnám dřeva, nemají se při sesycháni příliš smršťovat, aby mezi tmelem a dřevem nevznikaly prázdné prostory. Musí rychle zasychat, dát se dobře brousit, musí odolávat organickým rozpouštědlům nátěrových hmot. Tmely pro povrchovou úpravu se dodávají již hotové. Používají se především tmely nitrocelulózové, alkydové a polyesterové, podle způsobu nanášení se dělí na stříkací, polévací, navalovací.
Barvy – jsou suspenze pigmentů, plnidel, pojiv a jiných složek. Od barev je žádána především dobrá krycí schopnost, intenzita zbarvení, stálost pigmentů vůči světlu, teplotě, vlhkosti. Pigmenty zakrývají estetické vady podkladu i drobné nerovnosti – čím více pigmentů barva obsahuje, tím je lepší krycí schopnost. Poměr pigmentů a pojivá je pro každou barvu předepsaný normou. Barvy slouží jako podklad pro emaily.
Emaily – jsou stejně jako barvy suspenze pigmentů v lakovém pojivu. Mají zpravidla nižší obsah pigmentů než barvy, jejich filmy jsou tvrdší, odolnější proti vnějším vlivům. Do emailů se přidávají složky, které zvyšují lesk nebo mat podle toho, jakého efektu chceme při dokončování nábytku dosáhnout. Emaily se nanášejí na vybroušenou vrstvu tmele nebo barvy, obvykle v jedné vrstvě na hotovo (množství 120–160 g/m2).