Datová rozhraní v telefonní síti
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Dále je v doporučení definováno jednoznačné vyjádření stavů pro obvody přenášející data (0, 1) a pro řídící obvody (ON – zapnuto, OFF – vypnuto) polaritou a velikostí amplitudy elektrického signálu. Tato přiřazení ukazuje obr. 10.3. Je-li velikost napětí na rozhraní v absolutní hodnotě menší než 3 V (přechodová oblast), pak nesmí být na přijímací straně vyhodnocen žádný z binárních stavů. Praktické pásmo užívaných napětí na tomto rozhraní leží mezi 5 až 15 V. Uvedená napětí jsou pro každý, dále definovaný obvod rozhraní měřitelná mezi kontaktem konektoru „signálová zem“ (č. 7) a příslušným dalším kontaktem. Během průchodu signálu přechodovou oblastí musí signál přejít pouze do opačného stavu a doba průchodu nemá být delší než 1 ms.
Obr. 10.2. Ekvivalentní obvod rozhraní dle ITU-T V.28.
Obr. 10.3. Vyjádření binárních stavů datového signálu napěťovým signálem dle ITU-T V.28.
Dále mohou být rozhraní I2 přiřazeny elektrické charakteristiky dle ITU-T V.10 („Elektrické vlastnosti nesymetrických dvouproudových obvodů rozhraní pro všeobecné použití se zařízením s integrovanými obvody v oblasti datových komunikací“). Obvody rozhraní podle tohoto doporučení jsou sice opět nesymetrické a přiřazení binárních stavů k elektrickému signálu je analogické, ale v porovnání s V.28 jsou zde napěťové hodnoty přibližně 10x menší. To je výhodné jak z hlediska elektrických vlastností integrovaných obvodů střední a vyšší hustoty integrace, tak zejména proto, že toto rozhraní umožňuje přenos vyššími rychlostmi oproti V.28. Možné přenosové rychlosti jsou v doporučení zadány grafem v závislosti na délce kabelu mezi DTE a DCE (do 10 m až 100 kbit/s, naopak při rychlosti 600bit/s může být vzdálenost až asi 1 km). Doporučení dále obsahuje schéma a vnitřní parametry generátoru i zátěže, měření charakteristických parametrů rozhraní, kompatibilitu s jinými rozhraními, aplikaci koaxiálních párů aj.
Další elektrické charakteristiky udává doporučení ITU-T V.11 („Elektrické vlastnosti symetrických dvouproudových obvodů rozhraní pro všeobecné použití se zařízením s integrovanými obvody v oblasti datových komunikací“). Pro docílení relativně vysokých přenosových rychlostí jsou v tomto případě definovány symetrické obvody rozhraní (tj. pro každý obvod jsou na konektoru dvě špičky a, b). Binární stavy jsou dány vzájemnou polaritou obou signálových vodičů příslušného obvodu rozhraní (Ua>Ub, Ua<Ub). Opět se jedná o velikost napětí mezi špičkami v rozmezí od 0,3 V do 6 V. Vztah maximální přenosové rychlosti a délky kabelu mezi DTE a DCE je opět vyjádřen grafem, a to pro dva typy zakončení rozhraní (při zakončení ohmickým odporem 100 W a vzdálenosti 10 m je rychlost až 10 Mbit/s, naopak pro nízké rychlosti může být délka kabelu až několik km).