Digitální spojovací systémy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
digitální (ISDN) přípojky: předává se po signalizačním kanále typu D a signalizační systém se nazývá DSSI.
Uvnitř ústředny: mezistupňová, individuální podle výrobce spojovacího systému
Mezi ústřednami: síťová
Signalizace mezi ústřednami se dá realizovat dvěma způsoby:
Signalizace CAS (Channel Associated Signalling) – je přiřazena k hovorovým kanálům, přenáší se buď po hovorovém kanálu, nebo po přidruženém signalizačním kanálu (16. kanál) a vyjádřením příslušnosti k hovorovému kanálu
Signalizace CCS (Common Channel Signalling) – je po společném signalizačním kanálu, společným signalizačním kanálem může být libovolný kanál systému PCM 30/32 (kromě kanálu 0), jeden společný signalizační kanál obslouží cca 1000 – 2000 kanálů pro hovor/data podle druhu provozu.
Signalizace CAS
Používá se pro spolupráci analogových a digitálních ústředen a pro vzájemnou spolupráci digitálních ústředen v síti IDN. Přenos signalizace v digitálním tvaru mezi ústřednami se uskutečňuje dvěma základními způsoby:
Signalizace je přiřazena k hovorovým kanálům a přenáší se mimo hovorový kanál, tj. v 16. kanálu; tento způsob se používá pro přenos linkové signalizace systémů 2. generace nebo ss signalizace systému 1. generace (různé verze signalizace K).
Signalizace je přiřazena k hovorovým kanálům a přenáší se v hovorovém kanálu;
tímto způsobem se přenáší MFC registrová signalizace, vyjádřená v digitálním tvaru.
Formát signalizační zprávy
V CCS mají signalizační zprávy formu datových paketů proměnné délky. Přenosová rychlost těchto zpráv je 64kbit/s. V CCS může být libovolný kanál (mimo 0. kanálu, ale včetně 16. kanálu) použit jako hovorový/datový kanál. Jeden společný signalizační kanál obslouží přes 1000 hovorových kanálů.
Spolupráce ústředny 1. generace s digitální ústřednou
V místě A/D převodníku se mění ss signalizace (včetně volby) na digitální tvar, tj. na K signalizaci a ta se vysílá 16. kanálem do digitální ústředny. V opačném případě se K přemění na analogovou signalizaci (vyjádřenou proudem), a ta se po hovorových drátech vysílá do ústředny 1. generace.
Spolupráce ústředny 2. generace s digitální ústřednou
V místě A/D převodníku se mění linková signalizace (P, I nebo T) na digitální tvar, tj. na signalizaci K, a ta se vysílá 16. kanálem do digitální ústředny. Analogicky je to v opačném směru. Registrová mfc signalizace se vysílá po hovorové cestě tam i zpět.
Vzájemná spolupráce digitálních ústředen v síti IDN
Pro vzájemnou spolupráci dig. ústředen v síti IDN, tj. v době, kdy ještě nabyla zavedena CCS je řešením registrová MFC signalizace v hovorovém kanálu. Využívá se skutečnosti, že dig. ústředny jsou vybaveny dig. kódovými přijímači a vysílači MFC signalizace z důvodu spolupráce se systémy 2. generace. Přenos signalizace CAS je patrný z obrázku. Osmibitové slovo v šestnáctém kanálovém intervalu TK 16 nemůže přenést signalizační informace pro 30 hovorových kanálů. Toto je možné uskutečnit seskupením šestnácti po sobě jdoucích rámců do multirámce. Šestnácté kanály jednotlivých rámců F multirámce se využívají následovně: